Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

100 - ročná jubilantka

Máme prvú storočnú jubilantku!

Len jedinú mamičku máš  v svete šírom... spieva sa v jednej piesni. Mať dobrú a starostlivú matku je pre deti najväčším šťastím. Takou dobrou a starostlivou bola aj,  teraz už 100 ročná Anna Týlešová rodená Drndzíková, ktorá svoje tri deti – dve dcéry a jedného syna - vychovávala s láskou, bez manžela Emila Týleša, ktorý ukončil svoj život na neznámom mieste počas druhej svetovej vojny. Ani po pátraní cez červený kríž sa jej nepodarilo zistiť kde jeho pozostatky odpočívajú.
Pani Anna Týlešová sa narodila 19.12.1911 v Skačanoch a tu prežila väčšinu svojho života. Odišla, keď  s deťmi nasledovala svojho manžela – mlynára -  v službe. Do Skačian sa vrátila pred ukončením druhej svetovej vojny. Celý svoj život pracovala s deťmi. Najprv ako kuchárka a opatrovateľka v rodine Adlerovcov, neskôr ako upratovačka v škole, až do odchodu do dôchodku. Práca upratovačky v tom čase neznamenala len udržiavanie poriadku. Pred príchodom detí do školy bolo treba vyčistiť kachle od popola, pripraviť drevo a rozkúriť, aby deti prišli do vyhriatych tried a popoludní upratovať a znovu všetko pripraviť pre kúrenie na budúci deň. Pani Týlešová dlhé roky spievala v spevokole a taktiež chodila variť na svadby.
Dnes naša storočná babička väčšinu času leží a zriedka si spomenie na realitu súčasného života. Má však vždy pri sebe rodinu, ktorá sa o ňu stará. Bolo dojemné sledovať, ako sa o ňu s láskou starajú, prihovárajú sa jej, kŕmia ju a vysvetľujú, kto jej prišiel zablahoželať.
V deň narodenín, 19.12.2011 sa ju rozhodli prísť pozdraviť duchovní otcovia, starosta obce, členovia Zboru pre občianske záležitosti a členka redakčnej rady Skačianskych novín (zároveň členka Komisie sociálnych vecí).
Pri našej návšteve jej správca farnosti udelil sviatosť pomazania chorých a sväté prijímanie, po ktorom sa babička prežehnala a pomodlila sa modlitbu Zdravas Mária. Starosta obce jej odovzdal praktický darček a kvety. Členovia Zboru pre občianske záležitosti jej zahrali a zaspievali pár piesní. Všetci sme jej zaželali pokojné prežívanie tohto krásneho veku a aj naďalej  láskavú opateru od jej najbližších.
Babička Týlešová má v súčasnosti už len dve dcéry. Máriu, u ktorej žije a Annu. Jej syn Ladislav už zomrel. Má 8 vnúčat a 11 pravnúčat.

Janka Bližniaková

 

 


 

100-ročná jubilantka

Storočná babka Týlešová

Oslava storočnice
Autor: JB

Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová

 
 
Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová

 
 
Storočná babka Týlešová
Storočná babka Týlešová

 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka