Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Cibuliar

Spevácko-tanečno-dramatický súbor Cibuliar

      Rok vzniku spevácko-tanečno-dramatického súboru Cibuliar nie je známy. Jeho členovia, v súčasnosti všetci dôchodcovia, sú speváci a divadelníci, ktorí ešte ako deti a mládežníci v 40. a 50. rokoch minulého storočia účinkovali v skačianskom spevokole a ochotníckom divadle pod vedením vtedajšieho riaditeľa školy, organistu a režiséra Rudolfa Gombára.
      Neskôr niekoľko divadelných predstavení nacvičili pod vedením riaditeľa školy a režiséra Antona Kližana. Chrámový zmiešaný zbor viedol organista Ladislav Mihálka, po jeho smrti ženský spevokol viedli Štefan Adam a Anton Hudec. S menšími, niekedy i väčšími prestávkami členovia súboru pripravili rôzne príležitostné programy. Pri nácviku spolupracovali s Elenou Belianskou, rod. Gombárovou - pri príležitosti osláv 900. výročia prvej zmienky o obci Skačany v r. 1992 a s Kvetoslavou Kližanovou – organistkou pri oslavách 30. výročia otvorenia KD v Skačanoch v r. 1999 a spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia narodenia Rudolfa Gombára v r. 2001.
      V minulosti sa v Skačanoch dobre darilo cibuli, pestovali ju nielen drobní roľníci, ale aj vo veľkom na Jednotnom roľníckom družstve. Odtiaľ pochádza prezývka Skačancov – cibuliari a od nej názov súboru - Cibuliar, ktorý si členovia súboru zvolili v r. 2006.
      Súbor v posledných rokoch pripravuje programy, s ktorými vystupuje na rôznych podujatiach v obci, najmä na posedeniach občanov nad 65 rokov, na výročných schôdzach Základnej organizácie Jednoty dôchodcov v Skačanoch, pri stavaní mája.
     Každoročne reprezentuje obec aj na prehliadkach voľnočasových aktivít klubov dôchodcov okresu Partizánske Jeseň je dar a v domove dôchodcov.
      Všetky programy do minulého roku sprevádzal hrou na harmonike Emil Zuzula. V súčasnosti súbor spolupracuje s organistkou Kvetoslavou Kližanovou. Vedúcou súboru a autorkou programov je Janka Bližniaková.

      Repertoár skupiny tvoria programy:

Štedrý večer v Skačanoch – priebeh štedrého večera v minulosti,
Driapačky – ako sa kedysi rozprávalo a spievalo v Skačanoch na driapačkách,
Deň matiek – piesne a scénky o ženách a ženských menách,
Cibuľoviny – zábavný program so scénkami a piesňami populárnych spevákov,
Legenda o sv. Jurajovi – inscenácia legendy o patrónovi starodávneho skačianskeho kostola,
Tancujem, tancujem, aj keď nôžky bolia – spevy a tance našich starých rodičov,
Stavanie mája – tance a spevy o stavaní mája,

Spomíname na pionierske časy,
Pásmo vianočných a novoročných kolied a vinšov, Trojkráľové zvyky.
  

Kontakt: Janka Bližniaková
                Č. tel.: 038/7488 131
                Mobil: 0903 891 341

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka