Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Ďakovanie za úrodu 2010

Ďakovanie za úrodu

V nedeľu 26. septembra 2010 skačianski veriaci prežili krásnu ďakovnú svätú omšu ako výraz poďakovania za úrodu v tomto roku. Takto si znovu pripomenuli veľkosť nášho dobrotivého Pána Boha, ktorý sa aj cez dary úrody stará o svoj ľud.
Príležitostné piesne v podaní chrámového zboru Slnečnice dopĺňali slová vďaky obsiahnuté v kázni správcu farnosti Jozefa Tomicu, ktorý požehnal úrodu a okrem poďakovania Pánu Bohu za jeho dary vyslovil aj poďakovanie a uznanie tvorcom výzdoby slovami: „Aj v našej obci sú šikovní a ochotní ľudia, ktorých si treba vážiť.“ V skačianskom kroji oblečené dve dievčatá a pár prinášajúci obetné dary tiež prispeli k sviatočnej atmosfére tejto slávnosti.
V porovnaní s bežnou či inou slávnostnou výzdobou kostola je táto „ďakovná“ skutočne výnimočná. Celý kostol je vyzdobený jablkami, kukuricou, slnečnicami, paprikou a inou zeleninou, ovocím a obilninami. Zvlášť sa vynímajú sypané obrazy Ježiša - Dobrého pastiera, zázračnej medaily Panny Márie, ktorá má v tomto roku 180 rokov a kalich s hostiou. Keďže rok 2010 je Rokom kresťanskej kultúry, časť výzdoby je venovaná tejto téme. Preto tu možno nájsť svätých Cyrila a Metoda, sypané logo Roka kresťanskej kultúry a úryvok modlitby Otče náš v staroslovienčine písaný cyrilikou. Nechýbajú ani ukážky kresťanskej tvorby a fotografie zachytávajúce kresťanské tradície a diela skačianskeho ľudu.
Poďakovanie za úrodu vo farskom Kostole Všetkých svätých v Skačanoch formou výzdoby kostola plodmi zeme sa uskutočnilo už štvrtýkrát. Obdivuhodná je ochota veriacich priniesť niečo zo svojej úrody a naaranžovať to krásnym spôsobom. Preto poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o to, že skačiansky kostol mohli obdivovať obyvatelia žijúci vo farnosti i hostia z blízka i ďaleka počas celej nedele a budú môcť až do konca októbra.


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka