Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Dychová hudba

Z histórie dychovej hudby

        Prvá písomná zmienka o dychovej hudbe v Skačanoch pochádza z roku 1851, keď o nej v Katolíckych novinách z 5.júla 1851 v článku „Pútnická skúsenosť“ Jozef Emanuel, vtedajší farár v Košeci, okrem iného napísal:
      „... ale som si len zaumienil s týmto púťou spomänutím cestu prekliesniť k tomu, čo som nedávno pri púťach s radosťou skúsil, a čo k chvále našeho národa slovenského slúži: totiž nedeľu prvú po sv. Duchu na žiadosť môjho ľudu aj ja som s ním išiel do Dubnice na jednu dobrú hodinu od nás vzdialenej, a ako som sa už blížil k chrámu, naraz zaznie v ušiach mojich ľúbezný hlas hudby cirkevnej, ktorá medzi zvonením a zástavami i s tamojším pánom kaplánom podľa obyčaje v ústrety môjho sprievodu išla. Ja, ako som počul krásnu umeleckú hudbu, nazdával som sa, že najskôr viedenská banda, ktorá v Trenčianskych kúpeľoch už pár rokov cez leto hráva, povolaná je sem k rozmnoženiu dnešnej slávnosti, a v tejto domnienke načúvam jeden utešený vojenský pochod hrať na mnohé nástroje ; - medzitým, ako som sa už celkom priblížil k tým, ktorí išli naproti, namiesto viedenských muzikantov vidím: v halenách, v botách a v dlhých vlasoch desať Slovákov zo Skačian, ktorí tú umeleckú hudbu majstrovsky robili; a pretože som v takom „echt“ slovenskom obleku podobnú hudbu robiť nikdy predtým neskúsil, uznať musím, že som sa nemálo nad tým divil a nevýslovnú radosť cítil, keď som pozeral, ako tých Slovákov prsty, od pluhov, sekier a motýk zmozolené, majstrovsky behali po stavcoch na trúbach, ani nech žiaden sa nenazdáva, že tí Skačanci volajaké staré, a sem a tam pozhľadávané trúby mali, ale to boli nové, a terajších časov umelecké hudobné nástroje, ktoré potrebovať len dokonalá v hudbe zbehlosť rozumie; a že hore spomenutí Slováci v umeleckej hudbe vyučení sú, i z toho sa dá uzavrieť, lebo čo hrali, hrali z pisebných náspevov, ktoré chlapci pred nimi niesli, slovom zaslúžia si túto verejnú chváľu, obzvlášť a nadovšetko p. Peter Minár, skačiansky organista, ktorý so svojou usilovnosťou ich tak umeleckej hudbe vyučil, s tým preukázal spolu nielen svoje krásne k učeniu druhých schopnosti a v hudbe umelectvo, ale aj paterný dôkaz svetu ukázať, čo všetko zo Slováka vystať môže, jestli len učiteľ jeho dá sebe prácu a trpezlivosť.“

      Žiadne iné podrobnosti o prvej dychovke nie sú známe. Neexistujú ani žiadne iné písomné záznamy. Na základe spomienok najstarších muzikantov bola v roku 1976 zachytená história od roku 1921, kedy vedenie hudby prevzal Jozef Ďuriš a pod jeho vedením účinkoval až do roku 1946. Hudobníci boli roľníci alebo drobní remeselníci, ktorí hudobný talent dedili z pokolenia na pokolenie. Ďalší sa do dychovky dostali tak, že ich pozvali kamaráti, ak práve niekoho potrebovali.

      Tak to bolo aj v štyridsiatych rokoch 20. storočia, kedy vznikla nová kapela z mladých chlapcov pod vedením kapelníka Ondreja Beňačku. Umelecké školy vtedy neexistovali, a tak kapelník bol zároveň aj učiteľom hudby. Niektorí z muzikantov slúžili vojenčinu v dychovej hudbe a tam sa zdokonalili. Ich skúsenosti boli zárukou dobrej úrovne hudby. V tom čase bolo samozrejmosťou, že viacerí muzikanti dychovky okrem dychových nástrojov ovládali aj niektoré sláčikové nástroje a harmoniku, a tak vytvorili džezovú kapelu ktorá najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch hrávala na svadbách a tanečných zábavách nielen v Skačanoch, ale aj v širokom okolí.


       V roku 1969 kapelníka Ondreja Beňačku vystriedal Peter Horniak. Pod jeho vedením kapela účinkovala až do roku 1982. V sedemdesiatych rokoch sformoval žiacku kapelu z chlapcov vo veku 8 - 13 rokov. Zo žiackej kapely chlapci postupne dorastali do mládežníckej, ktorá aj vďaka vtedajšiemu kapelníkovi Stanislavovi Kopálovi patrila medzi najlepšie vo vtedajšom okrese Topoľčany. Svedčia o tom úspechy dosiahnuté na viacerých súťažiach.

      Významnou udalosťou kapely boli oslavy 100. výročia založenia dychovej hudby v Skačanoch, ktoré sa podľa domnienok o založení dychovky uskutočnili v roku 1976. Bolo to veľkolepé podujatie, na ktorom sa zúčastnili aj viaceré dychové hudby z okolia.

      Od roku 1982 skačiansku dychovku viedli viacerí vedúci a kapelníci: Stanislav Dávid, Marián Ištván, Ing. Ladislav Struhár, Milan Raučina. Pôvodne účinkovala pod názvom Dychová hudba Požiarnik Skačany. V osemdesiatych rokoch dostala názov Skačianka, ale stále ju zastrešoval Dobrovoľný zbor požiarnej ochrany. V roku 1999 sa skačianska dychovka stala samostatným právnym subjektom a jej názov je SPOLOK DYCHOVÁ HUDBA SKAČIANKA.

      Predsedom spolku, organizačným vedúcim a kapelníkom je Pavol Miklaš, umeleckým vedúcim a dirigentom absolvent konzervatória Roman Hudec. Pod ich vedením sa sformoval nový kolektív z radov skúsených muzikantov a mladých konzervatoristov. Prišli nové speváčky a speváci. Nastalo výrazné oživenie kapely, ale aj skvalitnenie hudby. Dôkazom toho je účasť na viacerých festivaloch a prehliadkach v regióne.

      V roku 2001 dychovka v Skačanoch oslávila podľa dovtedy známych údajov 125. výročie založenia. V roku 2002 do redakcie Skačianskych novín prišiel list od Ing. Michala Maca z Bratislavy, z ktorého však vyplynulo, že dychová hudba zo Skačian účinkovala na púti v Dubnici už v roku 1851. Dočítal sa to v spomínaných Katolíckych novinách... A tak v roku 2006 skačianska dychovka oslávila 155. výročie prvej písomnej zmienky.

Dychová hudba v súčasnosti

      Od roku 2001 v Skačanoch sídli pobočka Súkromnej základnej umeleckej školy AKORD Hradište, v ktorej sa pripravujú mladí muzikanti - deti od 7 rokov. Niektorí z nich hrajú v Detskej dychovej hudbe Hradišťanka, niektorí v dychovej hudbe Skačianka, ktorá účinkuje pri rôznych cirkevných príležitostiach a na pohreboch v obci i v okolí.


 

dnes je: 17.7.2019

meniny má: Bohuslav

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka