Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Dychová hudba

Z histórie dychovej hudby

        Prvá písomná zmienka o dychovej hudbe v Skačanoch pochádza z roku 1851, keď o nej v Katolíckych novinách z 5.júla 1851 v článku „Pútnická skúsenosť“ Jozef Emanuel, vtedajší farár v Košeci, okrem iného napísal:
      „... ale som si len zaumienil s týmto púťou spomänutím cestu prekliesniť k tomu, čo som nedávno pri púťach s radosťou skúsil, a čo k chvále našeho národa slovenského slúži: totiž nedeľu prvú po sv. Duchu na žiadosť môjho ľudu aj ja som s ním išiel do Dubnice na jednu dobrú hodinu od nás vzdialenej, a ako som sa už blížil k chrámu, naraz zaznie v ušiach mojich ľúbezný hlas hudby cirkevnej, ktorá medzi zvonením a zástavami i s tamojším pánom kaplánom podľa obyčaje v ústrety môjho sprievodu išla. Ja, ako som počul krásnu umeleckú hudbu, nazdával som sa, že najskôr viedenská banda, ktorá v Trenčianskych kúpeľoch už pár rokov cez leto hráva, povolaná je sem k rozmnoženiu dnešnej slávnosti, a v tejto domnienke načúvam jeden utešený vojenský pochod hrať na mnohé nástroje ; - medzitým, ako som sa už celkom priblížil k tým, ktorí išli naproti, namiesto viedenských muzikantov vidím: v halenách, v botách a v dlhých vlasoch desať Slovákov zo Skačian, ktorí tú umeleckú hudbu majstrovsky robili; a pretože som v takom „echt“ slovenskom obleku podobnú hudbu robiť nikdy predtým neskúsil, uznať musím, že som sa nemálo nad tým divil a nevýslovnú radosť cítil, keď som pozeral, ako tých Slovákov prsty, od pluhov, sekier a motýk zmozolené, majstrovsky behali po stavcoch na trúbach, ani nech žiaden sa nenazdáva, že tí Skačanci volajaké staré, a sem a tam pozhľadávané trúby mali, ale to boli nové, a terajších časov umelecké hudobné nástroje, ktoré potrebovať len dokonalá v hudbe zbehlosť rozumie; a že hore spomenutí Slováci v umeleckej hudbe vyučení sú, i z toho sa dá uzavrieť, lebo čo hrali, hrali z pisebných náspevov, ktoré chlapci pred nimi niesli, slovom zaslúžia si túto verejnú chváľu, obzvlášť a nadovšetko p. Peter Minár, skačiansky organista, ktorý so svojou usilovnosťou ich tak umeleckej hudbe vyučil, s tým preukázal spolu nielen svoje krásne k učeniu druhých schopnosti a v hudbe umelectvo, ale aj paterný dôkaz svetu ukázať, čo všetko zo Slováka vystať môže, jestli len učiteľ jeho dá sebe prácu a trpezlivosť.“

      Žiadne iné podrobnosti o prvej dychovke nie sú známe. Neexistujú ani žiadne iné písomné záznamy. Na základe spomienok najstarších muzikantov bola v roku 1976 zachytená história od roku 1921, kedy vedenie hudby prevzal Jozef Ďuriš a pod jeho vedením účinkoval až do roku 1946. Hudobníci boli roľníci alebo drobní remeselníci, ktorí hudobný talent dedili z pokolenia na pokolenie. Ďalší sa do dychovky dostali tak, že ich pozvali kamaráti, ak práve niekoho potrebovali.

      Tak to bolo aj v štyridsiatych rokoch 20. storočia, kedy vznikla nová kapela z mladých chlapcov pod vedením kapelníka Ondreja Beňačku. Umelecké školy vtedy neexistovali, a tak kapelník bol zároveň aj učiteľom hudby. Niektorí z muzikantov slúžili vojenčinu v dychovej hudbe a tam sa zdokonalili. Ich skúsenosti boli zárukou dobrej úrovne hudby. V tom čase bolo samozrejmosťou, že viacerí muzikanti dychovky okrem dychových nástrojov ovládali aj niektoré sláčikové nástroje a harmoniku, a tak vytvorili džezovú kapelu ktorá najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch hrávala na svadbách a tanečných zábavách nielen v Skačanoch, ale aj v širokom okolí.


       V roku 1969 kapelníka Ondreja Beňačku vystriedal Peter Horniak. Pod jeho vedením kapela účinkovala až do roku 1982. V sedemdesiatych rokoch sformoval žiacku kapelu z chlapcov vo veku 8 - 13 rokov. Zo žiackej kapely chlapci postupne dorastali do mládežníckej, ktorá aj vďaka vtedajšiemu kapelníkovi Stanislavovi Kopálovi patrila medzi najlepšie vo vtedajšom okrese Topoľčany. Svedčia o tom úspechy dosiahnuté na viacerých súťažiach.

      Významnou udalosťou kapely boli oslavy 100. výročia založenia dychovej hudby v Skačanoch, ktoré sa podľa domnienok o založení dychovky uskutočnili v roku 1976. Bolo to veľkolepé podujatie, na ktorom sa zúčastnili aj viaceré dychové hudby z okolia.

      Od roku 1982 skačiansku dychovku viedli viacerí vedúci a kapelníci: Stanislav Dávid, Marián Ištván, Ing. Ladislav Struhár, Milan Raučina. Pôvodne účinkovala pod názvom Dychová hudba Požiarnik Skačany. V osemdesiatych rokoch dostala názov Skačianka, ale stále ju zastrešoval Dobrovoľný zbor požiarnej ochrany. V roku 1999 sa skačianska dychovka stala samostatným právnym subjektom a jej názov je SPOLOK DYCHOVÁ HUDBA SKAČIANKA.

      Predsedom spolku, organizačným vedúcim a kapelníkom je Pavol Miklaš, umeleckým vedúcim a dirigentom absolvent konzervatória Roman Hudec. Pod ich vedením sa sformoval nový kolektív z radov skúsených muzikantov a mladých konzervatoristov. Prišli nové speváčky a speváci. Nastalo výrazné oživenie kapely, ale aj skvalitnenie hudby. Dôkazom toho je účasť na viacerých festivaloch a prehliadkach v regióne.

      V roku 2001 dychovka v Skačanoch oslávila podľa dovtedy známych údajov 125. výročie založenia. V roku 2002 do redakcie Skačianskych novín prišiel list od Ing. Michala Maca z Bratislavy, z ktorého však vyplynulo, že dychová hudba zo Skačian účinkovala na púti v Dubnici už v roku 1851. Dočítal sa to v spomínaných Katolíckych novinách... A tak v roku 2006 skačianska dychovka oslávila 155. výročie prvej písomnej zmienky.

Dychová hudba v súčasnosti

      Od roku 2001 v Skačanoch sídli pobočka Súkromnej základnej umeleckej školy AKORD Hradište, v ktorej sa pripravujú mladí muzikanti - deti od 7 rokov. Niektorí z nich hrajú v Detskej dychovej hudbe Hradišťanka, niektorí v dychovej hudbe Skačianka, ktorá účinkuje pri rôznych cirkevných príležitostiach a na pohreboch v obci i v okolí.


 

Dychovka - foto z novšieho archívu, autor BE

So správcom farnosti na Božie Telo 2005

So správcom farnosti na Božie Telo 2005

Pochovávanie basy 2006

Pochovávanie basy 2006

Pochovávanie basy 2006

Pochovávanie basy 2006

Veľká noc 2006

Veľká noc 2006


 
 
Omša na vykopávkach

Omša na vykopávkach

Omša na vykopávkach

Omša na vykopávkach

Stavanie mája 2006

Stavanie mája 2006

Kvintet na stavaní mája

Kvintet na stavaní mája


 
 
Na Božie Telo 2006

Na Božie Telo 2006

Na Božie Telo 2006

Na Božie Telo 2006

1. sv. prijímanie 2006

1. sv. prijímanie 2006

155 rokov DH

155 rokov dychovky


 
 
155 rokov DH

155 rokov dychovky

155 rokov DH

155 rokov dychovky

155 rokov DH

155 rokov dychovky

155 rokov DH

155 rokov dychovky


 
 
155 rokov DH

155 rokov dychovky

155 rokov DH

155 rokov dychovky

Hody 2006

Hody 2006

Hody 2006

Hody 2006


 
 
Veľká noc 2007

Veľká noc 2007

Prvé sv. prijímanie 2007

Prvé sv. prijímanie 2007

Hody 2007

Hody 2007

Na Božie telo 2008

Na Božie telo 2008


 
 
Hody 2008

Hody 2008


 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka