Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

História farnosti

FARNOSŤ SKAČANY

      Názov farnosti sa v písomných prameňoch objavuje pod menom Cathan, Scachan, Scatkhan, Skačany.
     Farnosť od svojho založenia patrila pod duchovnú správu nitrianskeho biskupa. Skačany sa tak dostali do priameho styku s Nitrianskym hradom, s jeho biskupom a s tým, čo sa z Nitry šírilo celé storočia. Už v tom období boli významným centrom nitrianskej cirkevnej organizácie. Cirkevná správa skačianskych majetkov vlastnila v 13. storočí faru a na svoju dobu rozsiahly k
ostol, ktorý prezentoval význam tejto lokality. Kostol zasvätený sv. Jurajovi slúžil farnosti spravujúcej 14 poddaných obcí. Na vykonávanie cirkevných obradov  slúžil do r. 1803, kedy sa v strede obce začal stavať nový kostol.
      Prvý známy farár skačianskej farnosti mal biblické meno SAMSON. Je o ňom zmienka v pápežských záznamoch z r. 1332-1337. V r. 1776 bolo Skačianske panstvo darované Nitrianskej kapitule, ktorá sa stala patrónom skačianskej farnosti a na jej spravovanie menovala svojich prominentov. Pôsobili tu významní cirkevní činitelia: kanonici Pavol Tarnoczi, Andrej Necsey, Jozef Nejedlý, Ján Kelecszeny, Ladislav Kamanházy - neskôr vacovský biskup, básnik Ján Vittek, Jozef Kompánek, Horváth – člen Bernolákovho učeného tovarišstva, Jozef Vrablec, salezián don Jozef Keiser a veľa iných kňazs
kých osobností.
      Duchovných do sveta už oddávna posielala i skačianska cirkevná obec. A to vo veľkom počte. Viacerí dosiahli aj vyššie cirkevné hodnosti (kanonici Ján Skačáni Homola, Jozef Valentovič), Ján Skačáni Izrael - bakalár filozofie v Ostrihomskom arcibiskupstve, páter Jozef Kližan – misionár v Indonézii a iní.
      V r. 1776 bol zriadený SKAČIANSKY DEKANÁT, do ktorého p
atrili, aj patria tieto farnosti: Skačany, Veľké Bielice, Chynorany, Žabokreky, Krásno, Bošany, Klíž, Solčany, Kovarce, Oponice, Klátova Nová Ves. V r. 2008 po prerozdelení diecéz bol však SKAČIANSKY DEKANÁT premenovaný na BOŠIANSKY.
      Prvý skačiansky kostol  z r. 1280  Kostol sv. Juraja  stál na návrší v severovýchodnej časti obce. Začiatkom 19. storočia zanikol a v centre obce bol postavený súčasný farský Kostol všetkých svätých.
 

Kostol ňVšetkých svätých v zime     Kostol všetkých svätých - interiér

Filiálka Hradište

      Obec Hradište pri Skačanoch sa v prameňoch spomína až v roku 1533 ako majetok nitrianskeho biskupstva. Archeologické nálezy a románsky kostol v obci však nasvedčujú jej oveľa hlbšiu minulosť.
hr       hr            

      Románsky Kostol sv. Barnabáša bol postavený okolo roku 1100 na vŕšku v obvode starého hradišťa a obohnaný múrom. Začiatkom 19.storočia ho upravili do dnešnej podoby.
 

hr              hr

      Obec bola kedysi farnosťou, ale pre veľkú chudobu v nej stálu duchovnú správu zrušili a pridelili do Skačian.
      Z farskej budovy spravili školu a byt pre organistu. Po jej zrušení slúžila viacerým účelom. V roku 2004 bola v nej  zriadená Kaplnka Panny Márie a pastoračné centrum. V kaplnke sa v pracovné dni slúžia omše.

Filiálka Návojovce

     Obec Návojovce je filiálkou farnosti Skačany a mestskou časťou mesta Partizánske, ktoré patrí do Banskobystrickej diecézy. Žije tam asi 450 obyvateľov. Až do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia nebol v obci kostol, preto veriaci navštevovali kostoly v susedných obciach – Veľké Bielice, Skačany, Hradište i Partizánske. V dávnej min
ulosti chodili pešo do farského kostola v Skačanoch.
      Kostol v Návojovciach začali stavať počas „dubčekovskej éry“. S touto myšlienkou prišiel vdp. Jozef Stanček, ktorý bol v tom čase kaplánom v Skačanoch. Miesto pre stavbu kostola vybrali vedľa kaplnky na cintoríne. Boli to súkromné pozemky, ale majitelia ich s radosťou darovali na tento účel. Mnohí občania pomáhali, ako mohli. Prispievali prácou, materiálom i peniazmi.
      Koncom roka 1970 bola hotová hrubá stavba, vnútorná omietka a zapojené elektrické vedenie. Veža dokončená nebola. V roku 1971 bola však výstavba kostola pozastavená. Vtedajší mocipáni urobili z neho sklad.
     V dostavbe kostola sa pokračovalo až po páde komunizmu v novembri  1989. Stavbu riadil zvolený cirkevný výbor. Po dostavbe bol postupne zariadený interiér a upravený exteriér. Kostol posvätil Ján Chryzostom kardinál Korec 15. novembra 1992.
     Filiálny kostol je zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi. Ich podobizne sa nachádzajú na farebnej vitráži dvoch okien i na murovanom obraze na vonkajšej čelnej stene kostola.
 

Návojovce                       Návojovce


Návojovce      Návojovce
Kostol sv. Cyrila a Metoda - priečelie                            Sv. Cyril a Metod - detail

      V predsieni kostola je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá zachytáva začiatky výstavby kostola v Návojovciach. Tabuľu posvätil sv. Otec Ján Pavol II. 24. apríla 1990 vo Vajnoroch počas svojej prvej návštevy na Slovensku. 

Návojovce   Návojovce                             Interiér kostola                                             Kostol sv. Cyrila a Metoda                            


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka