Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

História školstva

      Presné založenie prvej školy v Skačanoch sa nedá zistiť, ale vo farskej matrike z roku 1691 sa uvádza meno miestneho učiteľa v Skačanoch, to znamená, že história školstva v našej obci siaha minimálne do 17. storočia. Ďalšie spoľahlivé údaje sa nachádzajú v kánonických vizitáciách. Vo vizitácii z roku 1729 sa spomína drevená škola pozostávajúca z dvoch izieb so slamenou strechou. V jednej izbe býval organista a v druhej sa vyučovalo.

      Ďalší záznam o škole je opäť v kánonickej vizitácii z roku 1767, v ktorej sa uvádza, že škola bola postavená už z kameňa a z tehál pokrytá taktiež slamou. Organista mal dve izby, väčšiu a  menšiu. Učebňou bola jedna komora, ktorá však nezodpovedala na vyučovanie, lebo bola tmavá. Preto sa vyučovalo v jednej izbe organistu, ktorá mala tri okná.

       Kánonická vizitácia zachytávajúca roky 1798 - 1803 uvádza, že škola bola postavená na vŕšku z kameňa. Bola ťažko prístupná. Mala dve izby, kuchyňu. V jednej izbe býval organista, v druhej sa vyučovalo.

                                       

       V roku 1859 v strede obce za kostolom bola postavená nová škola. Bol v nej aj byt pre učiteľa. V roku 1892 bola zriadená ešte jedna trieda a ustanovený druhý učiteľ. Učitelia sa volili na učiteľské miesto.

                                     

       Neskôr bola škola zbúraná a na jej mieste bola v roku 1927 postavená štvortriedna jednoposchodová budova (ľudová škola).
       V roku 1945 vznikla meštianska škola. Umiestnená bola najskôr v ľudovej škole, neskôr v prázdnej budove obecného domu postaveného asi v roku 1889. Stál na mieste, kde dnes stojí budova pošty. Meštianska škola bola pre obce: Skačany, Hradište, Návojovce a Veľké Kršteňany.

                                       

       V starých školských budovách sa vyučovalo až do otvorenia terajšej školy. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia priestory už boli nevyhovujúce. Učilo sa aj v kultúrnom dome a v bývalom Gombárovom dome - dnes Pohostinstvo Puterka, preto výstavba novej školy bola nevyhnutná.


      História terajšej budovy školy sa začala písať 1. apríla 1978, keď bola daná do užívania dvojposchodová budova Základnej deväťročnej školy v Skačanoch. Z kroník sa dozvedáme, že začať výstavbu školy nebolo jednoduché. S výstavbou trinásťtriednej školy sa začalo zásluhou vtedajšieho predsedu národného výboru Jozefa Miškeje v roku 1973.
      Na výstavbe sa podieľal Okresný stavebný podnik Topoľčany – Stavebná správa Partizánske nákladom 15 130 000,- Sk. K otvoreniu školy prispeli aj samotní žiaci, ktorí tu odpracovali 8 477 brigádnických hodín, a učitelia, ktorí odpracovali 509 brigádnických hodín na čistení budovy od malty, vápna (kronika školy).
       Budova školy sa nachádza na juhovýchodnom okraji obce Skačany, na mieste bývalého majera.
       Riaditeľom novej školy sa stal Štefan Ondruška a jeho zástupcom Jozef Duchovič. Nachádzali sa v nej telocvičňa, špeciálne učebne chémie, fyziky, prírodopisu, cvičná kuchynka, kabinety, neskôr jedáleň.
Významné udalosti školy počas uplynulých tridsiatich rokov:
• 1. apríl 1978 – otvorenie školy,
• školský rok 1981/82 – bola zavedená desaťročná povinná školská dochádzka, zmenil sa názov školy na Základná škola v Skačanoch,
• 1. január 2002 – škola získala právnu subjektivitu a zmenil sa názov školy na Základná škola Skačany,
• 1. júl 2002 – zriaďovateľom školy sa stala obec Skačany,
• 1. júl 2003 – materská škola sa stala súčasťou základnej školy s názvom Základná škola s materskou školou Skačany 539,
• 5. september 2005 – materská škola sa presťahovala do budovy základnej školy.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka