Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Hodovali v Skalitom

Hodovali sme v Skalitom

Je ráno 26.6.2011. Hmlisté a studené. Tridsaťpäť členov jednoty dôchodcov Skačanoch, predseda Jednoty dôchodcov v Hradišti, starosta Skačian a správca farnosti Skačany /rodák zo Skalitého/, sa vybralo, na pozvanie Klubu dôchodcov v Skalitom, na hody. V túto nedeľu bol v Skalitom aj 20. medzinárodný folklórny festival Goralské slávnosti, takže očakávania dôchodcov boli veľké. Aj sa tak stalo. Hneď po príchode do Skalitého sa nás ujala rodina pána farára. V miestnej škole sa postarali o bohaté pohostenie všetkých účastníkov poznávacieho zájazdu. Tu nás privítala a pozdravila aj starostka obce Skalité PaedDr. Šimurdová, ktorej starosta Skačian odovzdal kvety.
Patrónom kostola v Skalitom je sv. Ján Krstiteľ a teda v Skalitom boli hody. Nasledovala slávnostná svätá omša, ktorej sa naši dôchodcovia zo súboru Cibuliar zúčastnili v krásnych skačianskych krojoch. Hlavným celebrantom bol pán dekan Emil Floriš, ktorý nás fundovaným výkladom zaviedol do obdobia života sv. Jána Krstiteľa a poukázal na úskalia v živote dnešnej rodiny. Obetné dary prinášali hostia, okrem iných aj náš pán starosta z manželkou. Boli sme tiež svedkami požehnania krásnej drevenej sochy sv. Kataríny, ktorá bude, pre ochranu, inštalovaná na vlakovej stanici v Skalitom. Po sv. omši vystúpili na námestí členovia klubu dôchodcov v Skalitom so svojimi piesňami a po nich sme sa my, súbor Cibuliar, predstavili s našimi starými skačianskymi tancami a piesňami. Už od príchodu do Skalitého všetci obdivovali naše pestré a bohato zdobené kroje. Tajomníčka našej organizácie Janka Pilátová pozdravila predsedníčku Klubu dôchodcov v Skalitom, odovzdala jej pozdrav od skačianskych dôchodcov. Zároveň poďakovala za pozvanie a na pamiatku jej odovzdala symbolický cibuľový veniec. Jožko Vlčko tiež odovzdal vecný darček. Potom nás starostka obce pozvala na obed do miestnej reštaurácie . Celú cestu lemovali stánky s rozličnými spomienkovými predmetmi, cukrovinkami, či výrobkami zo syra. Fungovali aj neodmysliteľné kolotoče. Ako kedysi v Skačanoch – spomínali tí starší.
Hlavným programom popoludnia bol už spomínaný folklórny festival Goralské slávnosti. V miestnom amfiteátri sa striedali hostia ale aj domáce folklórne súbory. My sme si užili predstavenie tanečného súboru Čarovné ostrohy, ktorým do tanca hrala známa kapela Diabolské husle z Bratislavy.
Predstavili sa tiež domáci umelci.  Okrem iných aj mladé heligonkárky a Ľudová hudba zo Skalitého. Ani slabý dážď nič neubral z krásneho kultúrneho zážitku.
Pred odchodom zo Skalitého nás ešte miestny dôchodcovia pozvali na občerstvenie pred cestou domov. Spolu sme si zaspievali a každý sa pochválil svojim domácim destilátom. So srdečným poďakovaním sme sa rozlúčili s nádejou, že sa znovu stretneme pri vhodnej príležitosti. Ešte nás na cestu „vyzbrojili“ chlebíkmi a koláčikmi.
Naša cesta pokračovala do neďalekej obce Oščadnica, kde nám bývalý spolužiak nášho pána farára porozprával o krásnej miestnej kalvárií s kamenným kostolíkom, ktorú obyvatelia postavili ako vďaku za ochranu životov a dediny pred krutými bojmi počas druhej svetovej vojny. My sme túto cestu na kalváriu, so záverečným požehnaním v kostole na vrchole hory absolvovali a naozaj to bol silný duchovný zážitok pre všetkých. Všade ticho a pokoj. Len my a s nami Boh.
Veselá bola aj cesta domov. Ani na chvíľu neprestával hrať náš dvorný harmonikár Milanko Zuzula a všetci sa pridali so svojimi obľúbenými piesňami. A už sme boli doma z výletu plného duchovných aj kultúrnych zážitkov. Preto prikladáme pár postrehov účastníkov zájazdu.

Janka Bližniaková
------------

Boli sme prekvapení krásnou prírodou, milou pohostinnosťou a pekným kultúrnym programom. Skalité sa skôr podobá mestu ako dedine. Na svätej omši bol plný kostol mladých ľudí a detí, čo žiaľ u nás nevidíme. Potešili nás tiež vystúpenia rôznych folklórnych súborov v amfiteátri. Na kalvárii, v sprievode p. farára Tomicu sme si urobili pobožnosť, čo bola jedinečná príležitosť pre nás, vyprosovať zdravie od pána Boha pre nás a naše rodiny, poďakovať za dobré počasie a zároveň prosiť, aby sa podobné zájazdy konali aj naďalej.

J.Ď.

Výlet bol pre nás príležitosťou na zoznámenie sa s krásnym krajom, dedinou a srdečnými ľuďmi. V programe ma zaujali skupiny mladých heligonkárov, ale aj ostatné skupiny boli zaujímavé. Veľmi pekné sú kaplnky sedembolestnej Panny Márie v okolí kostola. Nezabudnuteľný je aj zážitok s krížovej cesty v Oščadnici. Aj touto cestou sa chcem poďakovať rodine nášho pána farára, ktorá sa nám venovala počas celého pobytu v Skalitom a tiež predsedníčke klubu dôchodcov v Skalitom. Bol to veľmi vydarený zájazd. Na spiatočnej ceste sme sa doslova uspievali, veď nechýbala inšpirácia – „domáca pálenka“, ktorá sa objavila takmer v každej cestovnej batožine!

                                                                                                                                      J.Z.        

                                        
Návšteva Skalitého bola pre mňa, ale iste aj pre všetkých zúčastnených zážitkom, na ktorý sa nezabúda. Veľký dojem na mňa urobilo privítanie rodinou p. farára, starostkou obce a členmi klubu dôchodcov v Skalitom. Tak isto svätá omša, kostol plný ľudí a hlavne mladých. Na záver krížová cesta v Oščadnici, ktorá sa nachádza v prekrásnej prírode ihličnatého lesa a môžeme sa tešiť na ďalší zaujímavý zájazd s JDS v Skačanoch.

                                                                                                                     M.Ď.

 

Ten zájazd 26.6.2011 v rodisku správcu našej farnosti bol ozaj pekný. Pohostenie od rodiny p. farára, prijatie starostkou a členmi klubu dôchodcov. Svätá omša, vystúpenie našich seniorov /Cibuliarov/, chutný obed, bohatý kultúrny program, všetko bolo také slávnostné. Ja osobne som bola veľmi spokojná.

M.H. st.


Som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť zájazdu, ktorý organizovala JDS v Skačanoch na pozvanie KDS v Skalitom. Toto podujatie nemalo chybu. A zanechalo vo všetkých nezabudnuteľné dojmy. Ďakujeme všetkým, ktorí pre nás dôchodcov, takúto veľmi milú, srdečnú, ľudskú ale aj hodnotnú duchovnú a kultúrnu akciu pripravili.

M.Ď.


 

Dôchodcovia v Skalitom

Privítanie starostkou obce

JDS v Skalitom
Autor: JB

Privítanie starostkou obce
Privítanie starostkou obce
Svätá omša

 
 
Svätá omša
Svätá omša
Svätá omša
Vystúpenie Cibuliara

 
 
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara

 
 
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara
Vystúpenie Cibuliara

 
 
Poďakovanie na záver vystúpenia
Zaslúžený oddych
Diabolské husle a Čarovné ostrohy

Hrajú Diabolské husle a tancujú Čarovné ostrohy
Autor: JB

Krížová cesta v Oščadnici

Krížová cesta v Oščadnici
Autor: JB


 
 
Krížová cesta v Oščadnici
Krížová cesta
Návšteva kostola v Oščadnici

Návšteva kostola v Oščadnici
Autor: JB

Návšteva kostola v Oščadnici

 
 
Návšteva kostola v Oščadnici
... na ceste späť

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka