Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Janka Bližniaková

Janka Bližniaková, rod. Hudecová
- nar. 2.9.1947 v Skačanoch
- herečka, speváčka, režisérka a scenáristka,
- zberateľka, šíriteľka a propagátorka ľudových tradícií, obyčají a zvyklostí

Významná postava dedinského kultúrneho života. Hlavná organizátorka kultúrnych podujatí orientovaných na ľudové umenie.
Charakteristickým znakom jej kultúrnej činnosti je láska k ochotníckemu divadlu, k ľudovej hudbe, piesňam, tancom i ľudovým tradíciám. Vzťah k ľudovému umeniu sa u nej formoval od detstva v rodinnom prostredí. Rodičia Jozef Hudec a Anastázia, rod. Kližanová, patrili medzi prvých protagonistov ochotníckeho divadla v Skačanoch. Matkin brat, páter Jozef Kližan, SVD (pôsobil ako misionár v Indonézii) bol tiež mimoriadne hudobne nadaný. Ovládal hru na viacerých hudobných nástrojoch a zostavil spevník pre Indonézanov s viac ako 200 originálnymi indonézskymi cirkevnými piesňami. Manžel Ján je taktiež spevák a divadelný ochotník.
Divadelnej činnosti sa venuje od detstva. Na ochotníckom javisku stvárnila množstvo rozmanitých postáv.
Ako herečka s výrazným hlasovým prejavom úspešne stvárňovala postavy dedinských žien v hrách slovenskej klasiky. Debutovala postavou v komédii Ferka Urbánka Za živa v nebi. Od predstaviteľky ochotníckeho divadla prešla postupným vývojom k scenáristickej a režisérskej činnosti. Opiera sa v nej o bohaté herecké skúseností v ochotníckom divadle.
Stala sa spoluzakladateľkou amatérskeho spevácko-tanečno-dramatického súboru seniorov
Cibuliar, neskôr umeleckou vedúcou, scenáristkou a režisérkou súboru. Cibuliar sa úspešne prezentuje na viacerých regionálnych kultúrnych podujatiach.
Snaží sa o zviditeľnenie tradičnej ľudovej kultúry. Je poprednou udržiavateľkou ľudových tradícií v obci. Výrazne sa podieľa na oživovaní a zachovávaní miestnych ľudových tradícií ukrytých v piesňach, tancoch, zvykoch, či krojoch našich predkov (fašiangové slávnosti – Pochovávanie basy s pohrebným sprievodom; Vynášanie Moreny – folklórny sprievod v nádherných skačianskych krojoch s pásmom piesní a tancov; Stavanie mája s tradičnou voľbou richtára skačianskych mládencov; Poďakovanie za úrodu – pri výzdobe kostola; zvykoslovné pásma - Páračky – driapačky, Vianočné zvyky a iné). Cez vrodené umelecké schopnosti a úprimný vzťah k folklóru odovzdáva ďalším generáciám bohatstvo ľudového umenia.
„Uctiť si človeka od kolísky až po jeseň života“ je motívom jej dlhoročnej činnosti v Zbore pre občianske záležitosti pri obecnom zastupiteľstve.
V umeleckom odkaze rodiny pokračujú aj jej dcéry. Všetky sú absolventky Ľudovej školy umenia v Partizánskom.
Jana Jozeková hráva na organe v Katedrále sv. Emeráma v Nitre.
Miriam Dadíková pôsobí v Chrámovom zbore VERITAS v Diviackej Novej Vsi. Tvorí rytmické doprovody k piesňam, spieva a niekedy aj diriguje. Spieva aj v Chrámovom zbore Fraňa Madvu v Nitrianskom Rudne.
Kvetoslava Kližanová popri civilnom povolaní istý čas pôsobila ako externý pedagóg hry na klávesových nástrojoch v Súkromnej základnej umeleckej škole AKORD v Skačanoch. Od svojich 14 rokov pôsobí ako organistka a dirigentka chrámového zboru Slnečnice pri farskom Kostole Všetkých svätých v Skačanoch. Hrou na klavíri sprevádza podujatia Zboru pre občianske záležitosti a rôzne kultúrne podujatia v obci.

Ocenenia:

V roku 2012 bola Janke Bližniakovej udelená CENA OBCE SKAČANY pri príležitosti jej životného jubilea 65 rokov - za dlhoročnú obetavú a spoločensky záslužnú prácu v kultúrno-spoločenskom živote obce, za osobitný prínos v rozvoji miestnej kultúry, za udržiavanie a propagáciu miestnych ľudových tradícií.

V roku 2013 bola ocenená Pamätným listom riaditeľky RKC v Prievidzi za dlhoročnú kultúrnoosvetovú činnosť, udžiavanie a propagáciu miestnych ľudových tradícií v rámci ocenení v oblasti kultúry v regióne hornej Nitry za rok 2012.

 


 

Pamätný list riaditeľky RKC v Prievidzi

Pamätný list

Pamätný list Janke Bližniakovej
Autor: IR

Pamätný list

 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka