Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Kaplnky

KAPLNKA SEDEMBOLESTNEJ P. MÁRIE

Poľná kaplnka nachádzajúca sa severne od obce na parcele Horné Lány. V r. 1948 ju dal postaviť obyvateľ obce Imrich Straka. V interiéri sa nachádza socha Sedembolestnej Panny Márie od neznámeho autora. Je obľúbeným pútnickým miestom veriacich farnosti.

Kaplnka Sedembolestnej PM
Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Horných Lánoch

 
KAPLNKA SEDEMBOLESTNEJ  P. MÁRIE

Kaplnka sa nachádza v severnej časti obce v minulosti nazývanej  „Obrázková“ Prvá písomná zmienka o kaplnke je z roku 1798. Po viacerých prestavbách bola v roku 1934 upravená do dnešnej podoby. Malá cirkevná stavba bola postavená za obcou ako pamätník na počesť ukončenia vojny v dávnejších dobách. Legendu o hromadnom pohrebisku obetí tejto vojny v okolí kaplnky potvrdil nález ľudských kostí pri výstavbe rodinného domu v blízkosti kaplnky. Zaujímavá je jej dnešná poloha - po rozšírení obce stojí na hlavnej ulici v tesnej blízkosti rodinného domu.

Kaplnka Sedembolestnej PM

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Obrázkovej


KAPLNKA SV. ANNY

Poľná kaplnka stojí na návrší, východne od obce, pri poľnej ceste smerom do Veľkých Krštenian. Prvá dostupná písomná zmienka o kaplnke je z r. 1729. V r. 1949 bola na mieste prastarej kaplnky postavená nová. V spodnej časti oltára kaplnky je umiestnená pamätná listina s údajmi o výstavbe, napísaná vtedajším správcom farnosti vdp. Jozefom Hollým.

Kaplnka sv. Anny

interiér
Interiér Kaplnky sv. Anny

 

KAPLNKA SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE 

Kaplnka stojí na cintoríne. Ako je uvedené na pamätnej tabuli v r. 1968 ju z vďaky Matke Sedembolestnej dala postaviť rodina Júliusa Struhára a Štefan Struhár.

 

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na cintoríne


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka