Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať

Kopala celá dedina

Po viacerých neúspešných pokusoch o zorganizovanie zábavno-súťažného športového popoludnia pod názvom Kope celá dedina to konečne počasie dovolilo v nedeľu 8. augusta 2010. O 13.00 hod. sa začali zhromažďovať na futbalovom ihrisku v Skačanoch najmladší súťažiaci. Niektorí mali iba 3 – 4 roky a odložili aj popoludňajšie spanie, len aby si mohli prísť zakopať. Bratranci Matúško a Majko Ďurišovci, Igorko Zábojník i Šimonko Makva prišli aj patrične oblečení - vo futbalových dresoch. Bolo vidieť, že to berú skutočne vážne. Niektoré strely v ich podaní boli naozaj obdivuhodné. Súťaž v najmladšej kategórii deti do 6 rokov nakoniec po dlhom napínavom súboji vyhral Majko Ďuriš pred Igorkom Zábojníkom a 3. miesto nečakane obsadila temperamentná Lucka Ďurišová.
V ďalšej kategórii chlapci od 7 do 10 rokov súťažil iba Šimonko Makva, ktorý premenil 2 z 5 jedenástok. Šimonko aj so sestrou Emmou nechýbajú na kopaní jedenástok ani jeden rok.
Medzi najsilnejšie obsadené kategórie patrila kategória chlapci od 11 do 15 rokov. Traja hráči premenili všetkých 5 kopov, a tak rozhodovali rozstrely, kde nakoniec najlepšie obstál Patrik Kližan, druhý skončil Matúško Ďuriš a tretí Matej Štrpka. Iba o jeden kop zaostali ďalší traja skačianski nádejní futbalisti: Sebastián Vavro, Andrej Šudík a Roman Mekýš. Všetci títo chlapci tiež zanietene absolvujú každoročne kopanie jedenástok.
Potom nasledovala kategória dievčatá od 7 do 15 rokov. V nej sa najviac darilo Deniske Griačovej, na 2. mieste sa umiestnila Katka Ďurišová a tretia skončila Paťka Kuchová. Všetky tieto detské kategórie a ešte aj ženy v bráne poctivo a s veľkým nasadením „odchytal“ Andrejko Šudík. Jeho strely zasa v bráne testoval Maroško Ďuriš.
Kategórie dorastenci od 16 do 18 rokov a muži od 19 do 40 rokov sa pre malý počet účastníkov spojili, čo ovplyvnil najmä fakt, že sa začala už futbalová sezóna. Aj preto organizátori posunuli začiatok podujatia na skoršiu hodinu, aby sa fanúšikovia futbalu aj hráči mohli presunúť na zápas A-mužstva do Veľkého Klíža. V tejto kategórii sa blysli bratia Mirko a Andrej Ločiovci, tretí skončil Miško Pochylý.
Medzi najatraktívnejšie kategórie patria vždy seniori od 41 do 60 rokov. Po 5 premenených základných kopoch sa rozhodovalo o 1. a 2. mieste medzi Michalom Myšiakom a Petrom Štrpkom, Nakoniec tento súboj vyhral Michal. Tretie miesto obsadil Miroslav Loči st. V bráne sa zapotil Michal Myšiak a jeho strely zasa chytal Ľudvo Gahér, ktorý sa tu „rozchytával“ pred majstrákom.
Najviac obsadená bola v tomto roku kategória dievčatá a ženy od 16 do 60 rokov. V niektorých prípadoch súperili medzi sebou mamy s dcérami. Napokon však zvíťazila mladosť nad skúsenosťou. Prvé miesto získala Nikolka Griačová, druhé Lucka Šudíková a tretie Monika Štrpková. Všetky majú futbalové základy v rodine. Poďakovanie si zaslúžia mladé dievčatá, ktoré sa nehanbili a zapojili sa do súťaže. Nech sú povzbudením pre ostatných. Veď nie je potrebné podať vrcholový výkon, ale zabaviť sa. A kopec zábavy sme si skutočne užili, postaral sa o ňu aj Peter Vavro st., ktorý prisľúbil, že neúspešné strelkyne bude doučovať.
Mrzí nás, že sa tento rok nekonala kategória dôchodkyne od 61 rokov, ktorá mala vlani veľký úspech. Ich ceny budú čakať na ďalší, v poradí už 5. ročník kopania jedenástok. Aj kategória dôchodcovia od 61 rokov bola slabo obsadená, hráči kopali iba po tri jedenástky, sú to predsa len už starší ľudia. Prvenstvo si nakoniec odniesol Jozef Rybanský, druhé miesto obsadil Milan Adamec a tretí skončil Jozef Ďuriš.
Celé kopanie jedenástok do mikrofónu vtipne a pohotovo komentovali Lacdislav Bánovský a Marta Štrpková. Rozhodcu Petra Omelku tento rok zastúpil Jožef Drndzík. Jednotlivé kopy pozorne vyhodnocovala Daniela Mekýšová. Po každej súťaži boli odmenení najlepší traja jednotlivci peknými vecnými cenami, ktoré osobne odovzdával starosta obce, ostatní účastnící boli obdarení cukríkmi. Fotenie víťazov svojím mobilom pohotovo zabezpečil Peter Vavro ml.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o toto pekné podujatie, najmä komisii školstva, mládeže a športu pri OZ v Skačanoch, starostovi obce a Futbalovému klubu Skačany.
Je potešiteľné, že sa na tomto stretnutí zúčastnili niektoré celé rodiny, že súťažili rodičia, starí rodičia, deti. I keď toto podujatie poctilo svojou návštevou iba okolo 80 ľudí, predsa na ihrisku vládla veselá nálada a priam rodinná pohoda. Už teraz sa tešíme na budúci ročník kopania jedenástok.