Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Ľudový odev

      Ľudový odev, ktorý sa v Skačanoch nosil asi do konca 2. svetovej vojny, je západoslovenského typu. Podobný sa nosil v obciach Brodzany, Chynorany, Nitrianska Streda, Solčany, Veľké Bielice, Veľké Uherce.
      Skačiansky kroj sa vyznačuje bohatou výšivkou. Charakteristická je najmä plochá výšivka na zamate podľa predkreslenia zlatou niťou – dupel (šík), ktorá bývala na ženských rukávcoch, čepcoch a golieroch. Pri zošívaní jednotlivých dielov rukávcov či košieľ sa používali ozdobné spojovacie švíky, ktoré sa často rozvinuli do širokých viacfarebných prelamovaných pásov, pripomínajúcich šitú čipku.
      Slávnostný kroj z obdobia okolo roku 1910 až do roku 1944-45 pozostával zo spodníka a z tenkých rukávcov, ktoré boli na pleciach ozdobené zlatým šíkom (duplom) a pestrou výšivkou, ktorá hýrila množstvom farieb vo viacerých odtieňoch.  Obľúbená bola popri zelenej, červenej, fialovej najmä výrazná ružová.
      Na rukávcoch a živôtiku sa nosil podšívaný kabátik (lajbl) z pestrej látky. Nosil sa zelený, červený, čierny alebo modrý. Okružie (prikladanec) – golier bol zo šíku (dupla) a z tenkej tylovej čipky. Čierna zástera bola z pergálu, ozdobená zúbkami z toho istého materiálu (pílková zástera) a pestrou výšivkou. Na hlave vydatá žena nosila čepiec, (pôvodne okrúhly, od polovice 20. storočia hranatý – vyložený grgulou), na ňom tylovú šatku, v zime vlniak na zahalenie ramien. Na nohách sa nosili čierne alebo hnedé čižmy s tvrdými sárami, ozdobne štepované nad opätkom a okolo priehlavku. Skačianske ženy poznali a využívali takmer všetky vyšívačské techniky.

      Mužský odev, ktorý sa prestal úplne nosiť po II. svetovej vojne, sa skladal v lete iba z konopnej košele so širokými rovnými rukávmi a zo súkenných nohavíc, ktoré sú známe pod názvom gete. Na toto základné oblečenie nosili muži v zime pôvodne biele, neskôr čierne súkenné nohavice, biely, neskôr čierny súkenný živôtik, biely kabát s rukávmi, krátku súkennú kabanicu alebo veľkú bielu halenu, na nohách čižmy s užším opätkom, tvrdými sárami, srdcovito vykrojenými pod kolenom.
      Mládenci nosievali na sviatok za klobúkom pierka z rozmarínu, neskôr toto pierko ostalo iba symbolom ženícha a mládenca, ktorý bol v ohláškach. Po I. svetovej vojne sa mládenci ženili iba v čiernych nohaviciach, živôtiku a vyšívanej košeli a od polovice 20. storočia si obliekal ženích len mestské oblečenie aj vtedy, keď nevesta bola oblečená v kroji.

        Všeobecne sa od polovice štyridsiatych rokov 20. storočia kroj prestal nosiť. V súčasnosti sa do kroja obliekajú dievčatá pri vynášaní Moreny a ženy aj muži pri rôznych kultúrnych podujatiach.


 

Skačiansky kroj

Pár v skačianskom kroji

Pár v skačianskom kroji
Autor: BE

Pohľad na sk. kroj od chrbta

Pohľad na sk. kroj od chrbta

Muž vo sviatočnom kroji

Muž vo sviatočnom kroji

žena vo sviatočnom sk. kroji

žena vo sviatočnom sk. kroji


 
 
ženský sviatočný kroj

ženský sviatočný kroj

Kabátik - zadná časť

Kabátik - zadná časť

Kabátik spredu

Kabátik spredu

zástera - detail

zástera


 
 
rukávce - detail

rukávce

čepiec - detail

čepiec - detail

golier - detail

golier - detail

Obliekanie

Príprava pre kalendár krojov regiónu
Autor: KK


 
 
Rodinka
Rodinka
kroj
kroj

 
 
kroj
kroj
kroj
kroj

 
 
kroj
kroj
starší pár
starší pár

 
 
kroj
kroj
kroj - spoločná fotografia
kroj - spoločná fotografia

 
 

 

mužské a ženské krojové súčiastky, úprava hlavy

www.uluv.sk/product/skacany-4789/


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka