Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Mgr. Stanislav Štefkovič

 Mgr. Stanislav Štefkovič
- vysokoškolský pedagóg
- bývalý reprezentant ČSR v ľahkej atletike
- viacnásobný majster Slovenska v skoku o žrdi
- majster športu

 

Narodil sa 21.11.1929 v Skačanoch. Vyrastal medzi súrodencami a priateľmi vo svojej rodnej obci. Je absolventom Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave – odbor telesná výchova.


Začiatky športovej činnosti

Začiatky úspešnej športovej kariéry Stanislava Štefkoviča sú späté s jeho rodiskom. Ako väčšina dedinských chlapcov hrával predovšetkým futbal. Príchodom kaplána Jozefa Vrableca do farnosti sa začali v obci rozvíjať aj iné športy. Veľmi obľúbeným sa stal u chlapcov i dievčat volejbal. U mládeže vzrástol záujem o športovanie. Šport si na celý život získal aj skromného chlapca zo Skačian.
Všestranný športový talent mladého športovca sa začal rozvíjať počas jeho štúdia na Piaristickom gymnáziu v Trenčíne. Venoval sa viacerým športom – atletike, loptovým hrám, gymnastike. Z gymnastických disciplín mal najradšej akrobatiku – premety, saltá, stojky. Prvé súťažné preteky absolvoval v atletike ako 15 ročný. Školu reprezentoval i vo volejbale a basketbale. Športovými výkonmi výraznejšie upozornil na seba na medziškolskom stretnutí Trenčín – Tábor. Zvíťazil v štyroch disciplínach – v skoku do diaľky, do výšky, vo vrhu guľou a v hode diskom.
Po dvoch rokoch pôsobenia v Baťovanoch začal študovať na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, kde v aktívnej športovej činnosti pokračoval. Popri atletike bol i členom volejbalového družstva Slávie VŠ Bratislava, ktorá v tom období patrila medzi najlepšie slovenské kluby.
Reprezentant ČSR
Rozhodujúci vplyv na jeho ďalšiu športovú kariéru mali Majstrovská ČSR v Prahe v roku 1953, kde v skoku do výšky získal bronzovú medailu. Po tomto úspechu sa rozhodol pre kráľovskú – najnáročnejšiu disciplínu v ľahkej atletike - desaťboj. Ešte v tom istom roku dosiahol v desaťboji výkon, na základe ktorého bol nominovaný do reprezentácie ČSR. Pri previerke výkonnosti v jednotlivých disciplínach desaťboja najslabšie výsledky dosahoval v skoku o žrdi. Vďaka kvalitnej gymnastickej príprave v Trenčíne a dôkladnej odbornej analýze mechaniky v technike v skoku o žrdi zaznamenal v tejto disciplíne prudký výkonnostný rast. Za pol roka dokázal výkonom 384 cm prekonať platný slovenský rekord.
Medzinárodné úspechy
Vynikajúci úspech dosiahol na Svetovej univerziáde v Budapešti v r. 1954. V desaťboji skončil na peknom 4. mieste výkonom, ktorým opäť prekonal slovenský rekord. Týmto výkonom sa kvalifikoval na Majstrovstvá Európy vo Švajčiarsku (Bern 1954). Zvíťazil vo viacerých medzištátnych stretnutiach. Najviac si cenil víťazstvo v Londýne v rámci stretnutia Veľká Británia – ČSR.
Československý rekord v skoku o žrdi
V rokoch 1955-57 vrcholila jeho športová výkonnosť. Viackrát prekonal slovenský rekord v skoku o žrdi (412, 417, 420, 422 cm) i v desaťboji, stal sa viacnásobným majstrom Slovenska. Najväčší športový úspech dosiahol v r. 1957 prekonaním československého rekordu v skoku o žrdi, ktorý vytvoril v Krakove výkonom 430 cm v medzištátnom stretnutí Poľsko – ČSR. Skákalo sa na kovových neohybných žrdiach.
Ukončenie športovej činnosti
Vážne zranenie z lyžovania v r. 1958 podstatne ovplyvnilo jeho ďalšiu výkonnosť i rozhodnutie ukončiť reprezentačnú činnosť. Športu sa naďalej venoval do r. 1964, kedy aktívnu športovú činnosť prerušil. V roku 1969 v nej opäť pokračoval, až do r. 1976. Odvtedy sa ako veterán venoval najmä vrhom (je držiteľom slovenského rekordu v hode kladivom), ale aj behu na lyžiach. Vo veku 45 – 60 rokov sa 15-krát zúčastnil Bielej stopy SNP.
Od r. 1956 Stanislav Štefkovič pôsobil na Katedre TV na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre ako odborný asistent. Celé generácie študentov viedol k aktívnemu športovaniu. Stal sa trénerom I. triedy a vychoval veľa úspešných atlétov. Z nich najväčší úspech dosiahla Diana Lázničková, rod. Malejčíková - v skoku do výšky sa kvalifikovala na ME. Trénerskej činnosti sa venuje ešte aj dnes. Trénuje stredoškolákov a veteránov. Žije v Nitre a venuje sa svojim koníčkom. Záhradkárči, rád lúšti sudoku a pokračuje aj vo svojej záľube z mladosti – vylepšuje svoje elektrické zariadenia, ktoré vynašiel pred mnohými rokmi. Na dva jeho vynálezy mu Úrad pre vynálezy a objavy v Prahe udelil autorské osvedčenie. (v r. 1984 na zariadenie na meranie rýchlosti plavidiel vo vode indukčným spôsobom a v r. 1985 na elektrické hodiny s vibračným meničom vhodné do športových hál, plavární a na štadióny).
Stanislav Štefkovič vždy vystupoval ako človek hlbokých morálnych zásad a svojim študentom a zverencom vštepoval princípy športovej etiky. Slovenský olympijský výbor mu v roku 1995 udelil „Čestné uznanie za celoživotné pôsobenie v duchu fair play“. V roku 1968 získal titul majster športu. Je spoluautorom odbornej publikácie Ľahká atletika. Skoky.

Stanislav Štefkovič nad Nitrianskym hradom   za rekord CSR 

         Nad Nitrianskym hradom                             


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka