Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Návšteva Wadowic v Poľsku

Farská púť

Každoročne v našej farnosti organizujeme farskú púť. V tomto roku sme sa rozhodli navštíviť rodisko bl. Jána Pavla II. – Wadowice a Kalwariu Zebrzydowsku.
V sobotu 24. septembra 2011 o 4.00 hod., keď prišiel na autobusovú zastávku žlto-biely autobus, ktorý mal pred sebou takmer 500 km, muselo byť každému jasné, že ideme po stopách pápeža, veľkého pápeža. Skontrolovali sme počty a rozbehli sa. Niektorí debatovali, iní dospávali, ďalší rozmýšľali, čo nás v ten deň čaká. V Čadci sme mali krátku technickú prestávku a pokračovali sme v ceste.
Po prekročení štátnej hranice sme spoločne pozerali film Svedectvo – dokument kardinála Stanislawa Dziwiśa, arcibiskupa v Krakowe, ktorý prežil po boku bl. Jána Pavla II. ako jeho tajomník niekoľko desaťročí. Vo Wadowiciach sme v bazilike slávili sv. omšu. Na takomto mieste sa nedá ani poriadne sústrediť na modlitbu, lebo je toho toľko, čo by chcel každý v tej chvíli Bohu povedať. Po skončení sv. omše sme navštívili v priestoroch baziliky kaplnku bl. Jána Pavla II. s relikviou jeho krvi, ktorú pápežovi odobrali v deň jeho smrti. Potom sme si pri krstiteľnici obnovili svoje krstné sľuby a mohli si uvedomiť veľkosť svojho krstu. Pri tejto krstiteľnici bol pokrstený aj Ján Pavol. Sú tam napísané slová: „Na tomto mieste sa to všetko začalo.“ Tieto slová sa týkajú každého z nás. Aj my sme prosili, aby sa „na tom mieste“ začalo v našom živote nové puto s Bohom, ktoré bolo vytvorené pri krste. Po prehliadke baziliky sme si išli na chvíľu oddýchnuť do cukrárne za kostolom. Keď sme sa vo filme dozvedeli, že Ján Pavol II. mal rád sladké a my sme išli po jeho stopách, objednali sme si „kremóvku papiezsku“ – wadowickú sladkú špecialitu. Nasledovala prehliadka múzea v katolíckom dome, lebo pápežov rodný dom sa momentálne rekonštruuje. Ešte krátky rozchod na nakúpenie pamiatok a odchod do 15 km vzdialenej Kalwarie Zebrzydowskej.
Kalwaria Zebrzydowska je mesto, nad ktorým sa rozprestiera nádherný komplex budov benediktínskeho opátstva, jedno z najväčších pútnických miest v Poľsku. Bolo to vidieť už na prvý pohľad, keď sme parkovali medzi desiatkami autobusov. V bazilike sme mali možnosť pomodliť sa pred Milostivým obrazom Panny Márie a v areáli kláštora si vychutnať príjemnú atmosféru. Plánovanú krížovú cestu sme vynechali, lebo tá najkratšia trvá asi dve hodiny a toľko času sme už nemali. Cestou späť sme sa modlili sv. ruženec. Cez okná autobusu sme sledovali poľskú krajinu a spievali – nábožensky i ľudovo. Našu púť sme skončili modlitbou Anjel Pána.
Domov sme prišli síce unavení, ale s pocitom, akoby sme navštívili Rím. Vďaka všetkým, ktorí sa podujali putovať. Verím, že Boh vypočuje ich prosby, ktoré mu v tento deň prednášali a umocňovali ochotou obetovať sa.

 

Jozef Tomica, správca farnosti


 

Farská púť

Relikvie bl. Jána Pavla II.

Wadowice 2011
Autor: JT

Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 
Farská púť
Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 
Farská púť
Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 
Farská púť
Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 
Farská púť
Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 
Farská púť
Farská púť
Farská púť
Farská púť

 
 

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka