Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Opravený farský kostol

V jarnom období prebiehali na našom farskom kostole veľké opravy. V spolupráci s farskou radou sme sa rozhodli opraviť padajúcu fasádu a strechu na kostole. Dali sme vypracovať tri cenové ponuky. Rozhodli sme sa pre cenovú ponuku firmy REART z Veľkého Kýra. Na stretnutí farskej rady majitelia firmy predstavili technologický postup rekonštrukcie. Bola podpísaná Zmluva o dielo.
Stará farba s časťou omietky bola odstránená elektrickými frézami. Všetky plochy boli naimpregnované a prekryté mrazuvzdorným lepidlom Duo Contakt, sklolaminátovou mriežkou VERTEX a vonkajšou omietkou BAUMIT – GROBPUTZ. Na fasádu bola použitá farba CAPAROL, odtieň Savanne č. 12, 14 a 16. Boli zreštaurované pieskovcové „šambrány“ okolo dverí a ošetrené vodovzdorným náterom. Taktiež boli zreštaurované dva kalichy s večným ohňom na atike priečelia.
Strecha bola nanovo ukotvená, pretože klince, ktorými bol plech na streche uchytený, sa samočinne vyťahovali. Pred náterom bola strecha chemicky očistená špeciálnym roztokom proti machom a ples-niam. Na náter strechy bola použitá farba BARAKRYL – medená kladivková. Na všetky vykonané práce je záruka 5 rokov.
V cene ponuky ako bonus bolo „grátis“ vyčistenie a naladenie organu a zreštaurovanie jednej sochy. Počas zimného obdobia dáme teda zreštaurovať sochu Lurdskej Panny Márie, ktorá sa nachádza na pravom bočnom oltári.
Celková cena opravy je 104 000,- €. Sčasti je už niečo zaplatené, ale ostáva nám ešte zaplatiť firme sumu vo výške 36 000,- € a pôžičku 20 000,- €, ktorú nám poskytol Biskupský úrad v Nitre, začneme splácať v roku 2011.
Hoci „veľká oprava“ je za nami, ostáva ešte niekoľko drobností – schody do zákristie, pieskovcové nástupnice pred vchody do kostola a vyriešenie moknúcej vnútornej omietky kostola (najmä pri bočných vchodoch). Jedným z riešení je odstránenie tzv. lietačiek, ktoré zabraňujú vetraniu a nepôsobia ani estetickým dojmom. Namiesto nich by prišli menšie dvere, ktoré by zapadli presne do výklenku pri bočných vchodoch. O tejto možnosti budeme opäť spoločne uvažovať na farskej rade.
Ďakujem všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o opravu kostola – firme REART p. Františkovi Bolfovi a synovi Eri-kovi Bolfovi, členom farskej rady, kostolníčkam, obci, ktorá poskytla na tento účel dotáciu vo výške 5 000,- €, ale aj všetkým, ktorí sa modlia a prispievajú svojimi milodarmi.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka