Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Oslavy 925. výročia prvej písomnej zmienky o Skačanoch

Ako sme oslavovali 925. výročie

Veľkolepé oslavy 925. výročia prvej písomnej zmienky sa konali v dňoch 24. a 25. júna 2017 v Skačanoch.  V žiadnom prípade to nebola oslava založenia obce, pretože nálezy črepov pochádzajú už z doby bronzovej. Skačany však už nie sú zaostalá dedina, ľudia ju po stáročia budovali. Dnes sme na svoju dedinu hrdí a väčšina z nás tu žije s radosťou. To dokázal aj priebeh osláv. Do diania sa zapojilo viac ako 140 skačancov. 

V sobotu ráno sme využili trhové privilégia udelené kráľom Leopoldom I. Trhovníci z blízka aj z ďaleka prilákali množstvo nakupovaniachtivých hostí, ktorí mohli nielen nakupovať, ale sa aj občerstviť rôznymi lahôdkami. Nechýbal guláš z diviny, cigánska pečienka, pečené klobásy, zmrzlina, plnené lokše, trdeľník,  či rôzne syrové dobroty. Ani smädný nezostal nikto. Pre deti boli pripravené aktivity ako maľovanie na tvár, maľovanie farbami na papier, skákací hrad, autíčka. 

Popoludňajší program začal slávnostným krojovaným sprievodom, kde ľudia od najmenších až po seniorov ukázali krásu skačianskeho, bohato zdobeného ľudového odevu. Vyvetrali dobové kočiare aj vozíky. Sprevádzala nás tiež, už históriou ovenčená, dychová hudba Skačianka. Program pokračoval slávnostnou akadémiou. Po príhovore starostu obce Juraja Kližana, nás dejinami obce oboznámil čestný občan Skačian Erik Kližan - správca knižnice a archivár múzea v  Bojniciach. Prítomným sa prihovoril predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý obci prisľúbil finančnú podporu pre toto podujatie, ďalej  poslanec Národnej rady SR a historik Anton Hrnko a predsedníčka Regionálneho združenia miest a obcí Stredného Ponitria Iveta Randziaková.  Medzi pozvanými hosťami boli rodáci, čestní občania Skačian, primátor mesta Partizánske Jozef Božik ale aj starostovia okolitých dedín a mnohí ďalší. Počas slávnostnej akadémie boli ocenení dvaja muži. Miestny pán farár Jozef Tomica, ktorému bolo udelené Čestné občianstvo obce Skačany a Lukáš Kližan - Majster sveta v stolnom tenise telesne postihnutých - družstiev v r. 2017, ktorý si prevzal Cenu obce. Do života sme uviedli publikáciu „Skačany v premenách času". Vznikla práve k výročiu obce a je prevažne obrazovou publikáciou historických, ale aj súčasných Skačian. V akadémii sa predstavili skačanci  všetkých vekových kategórií. Deti z materskej školy nás pobavili pesničkami a tančekmi, žiaci Základnej školy s materskou školou predviedli starodávny zvyk vynášania Moreny. Seniorský súbor Cibuliar nás zaviedol na gazdovský dvor,  na Dožinky. Deti, dospelí aj seniori sa predstavili v malom muzikáli, z prostredia dediny niekedy v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Vypočuli sme si spievaný sen milovníka vína a tlieskali sme vrtkým tanečníkom a tanečníčkam. Všetci aktéri akadémie vystupovali v prekrásnom skačianskom ľudovom odeve. V ďalšej časti dňa sa vtipným vystúpením predstavila skupina Drišľak, svoje umenie predviedla Detská dychová hudba Hradišťanka s mažoretkami Akord, Dychová hudba Gloria z Moravy a slávnostný deň ukončila skupina ZUNABAND tanečnou zábavou. 

V nedeľu o 10.00 hodine sa začala ďakovná svätá omša, ktorú celebroval bývalý skačiansky dekan Vladimír Paulini. Počas svätej omše spieval chrámový zbor Slnečnice a hrala dychová hudba Skačianka. Obetné dary prinášali zástupcovia organizácií pôsobiacich v obci a skačanci v krojoch tvorili dôstojnú a peknú kulisu. Dvojdňové oslavy sa ukončili exhibičným futbalovým zápasom medzi  A mužstvom TJ FK Skačany a Slovanom Šimonovany. 

V mene vedenia obce ďakujeme všetkým, ktorí sa na prípravách a priebehu osláv aktívne zúčastnili. Veríme, že skačancom sa bude dariť aj naďalej zveľaďovať dedinu, zachovávať tradície a žiť vo vzájomnej úcte. Prajeme si, nech sú naše Skačany z roka na rok krajšie, sviežejšie a hlavne pokojné.  Aby sa tu všetci, ktorí k nám zavítajú, dobre cítili. Dúfame, že sa dokážeme vždy takto spojiť, keď pôjde o dobrú vec.  

 

Janka Bližniaková


 

Oslavy 925. výročia obce Skačany

Oslavy 925. výročia obce

Oslavy 925. výročia obce
Autor: Anton Fodora

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
Položky 1-40 z 524

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka