Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Páter Jozef Kližan

Páter Jozef Kližan SVD      P. JOZEF KLIŽAN SVD (1922 - 1979)

       Páter Jozef Kližan sa narodil 16. decembra 1922 v rodine Pavla a Anny Kližanovcov.
      Detstvo prežil Jozef Kližan v Skačanoch. Keďže v škole patril k najlepším žiakom, učiteľ ho odporučil na štúdiá. Ako jedenásťročný (1934) sa dal zapísať do meštianskej školy v Prievidzi. Denne meral kilometre peši na stanicu do Šimonovian, odtiaľ vlakom do Prievidze. Po absolvovaní dvoch ročníkov (1936) jeho cesta viedla do Nitry. Tu absolvoval maturitu na štátnom gymnáziu a v Kláštore pod Zoborom si osvojoval základy duchovného života a pripravoval sa na misijné účinkovanie. Medzitým 1 rok strávil v misijnom dome v Spišskom Štiavniku.
       V roku 1943 začal v Misijnom dome na Kalvárii študovať filozofiu a jazyky - angličtinu a gréčtinu. Štúdium filozofie ukončil už v nových pomeroch v r. 1945. Potom odišiel na 1 rok na teologické štúdiá k jezuitom do Ružomberka. Pokračoval v nich v Ríme, kde po ich ukončení a po večných sľuboch bol 2. apríla 1949 vysvätený za kňaza.
       V r. 1950 sa jeho druhým domovom stala Indonézia, kde pôsobil na viacerých misijných staniciach. Počas svojho účinkovania vyučoval v kňazskom seminári ako učiteľ latinčiny a hudby, vypomáhal v katechetickom inštitúte, bol dekanom rutengského dekanátu, načas bol i regionálnym prokurátorom. Pre domorodcov bol lekárom tela i duše. Mal veľké nadanie pre hudbu. Hral na klarinete, harmonike a husliach. Ako dobrý hudobník zostavil spevník pre Indonézanov, v ktorom bolo viac ako 200 originálnych indonézskych cirkevných piesní. Spevník dosiahol 6 vydaní v náklade niekoľko desiatok tisíc výtlačkov.
       Páter Jozef Kližan si sám uvedomoval, že ide v šľapajách slovenských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, lebo prinášal indonézskemu národu liturgiu v jeho vlastnom jazyku a v jeho vlastných melódiách. Pre Indonézanov sa stal Indonézanom.
       V Indonézii páter Kližan prekonal viacero tropických chorôb. V roku 1976 sa v Holandsku podrobil operácii a po jednoročnom pobyte v Európe sa vrátil späť do Indonézie. Po necelých dvoch rokoch sa jeho zdravotný stav znova začal zhoršovať, a tak sa vrátil späť do Európy, do rodných Skačian, kde u sestry Anastázie Hudecovej prežil posledné chvíle svojho života a 17. júna 1979 zomrel. Pochovaný je na skačianskom cintoríne.


      80. výročie narodenia pátra Jozefa Kližana si občania Skačian pripomenuli spomienkovou slávnosťou v nedeľu 15. decembra 2002. Pri tejto príležitosti do Skačian zavítali viacerí hostia: vysokí cirkevní predstavitelia - vtedajší nitransky pomocný biskup Mons. František Rábek, provinciál SVD páter Pavol Kruták, misionári – verbisti z Nitry, sestričky z Ivanky pri Nitre, dvaja mladí Indonézania, rodáci, ľudia z okolia.
       Súčasťou spomienkovej slávnosti bola sv. omša, pietna spomienka pri hrobe pátra Jozefa Kližana a slávnostná akadémia, na ktorej vystúpili domáci aj hostia. Na záver akadémie bol premietnutý film spracovaný z jeho záberov z Indonézie a z jeho návštevy Skačian. V zasadačke kultúrneho domu bola inštalovaná výstava fotografií, listov a iných predmetov súvisiacich s pátrom Kližanom. Za šírenie dobrého mena obce za hranicami vlasti a za prínos pre duchovný rozvoj obce bola pátrovi Kližanovi udelená Cena obce in memoriam. Pri tejto príležitosti Farský úrad v Skačanoch vydal publikáciu P. Jozef Kližan SVD v šľapajach vierozvestcov.
      V Pátrovi Jozefovi Kližanovi sa snúbili mnohé vlastnosti, pre ktoré ho môžeme obdivovať, pre ktoré nám slúži ako vzor. Nielen pre jeho súčasníkov, ale i pre dnešnú mladú generáciu sa stal vzorom v obetavosti, usilovnosti a odvahe. Vedel zúročiť svoje talenty - nadanie pre hudbu a jazyky - ovládal ich osem - a prostredníctvom nich hľadal cestu k iným ľuďom. Vo svojom srdci prechovával veľkú lásku k blížnemu, čo pramenilo z jeho hlbokej viery. Dokazoval to tým, že všetky svoje schopnosti odovzdával ľudu, medzi ktorým žil. A tak šíril aj dobré meno našej obce v Európe i vo svete. Jeho rodáci sú naňho právom hrdí.

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka