Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Púť ku Kaplnke sv. Anny

     V nedeľu 26. júla 2009, na sviatok sv. Anny, pozval pán farár veriacich na „minipúť“ ku Kaplnke sv. Anny.
     Za hlaholu zvonov o 18.00 hod. sa účastníci pred Kaplnkou sv. Barbory pomodlili Anjel Pána. Odtiaľ sa pohla procesia ku Kaplnke sv. Anny. Asi 50 účastníkov – žien, medzi ktorými bol okrem pána farára jediný muž, sa cestou modlilo ruženec. Pred kaplnkou sa pán farár pomodlil príležitostnú pobožnosť k sv. Anne – Matke Panny Márie. Im bolo venovaných niekoľko piesní, ktoré účastníci púte zaspievali. Na záver im pán farár udelil požehnanie.
     Prvá dostupná písomná zmienka o pôvodnej kaplnke je z r. 1729. V r. 1948 bola na mieste prastarej kaplnky postavená nová.
     Kaplnka stojí na návrší, východne od obce, pri poľnej ceste smerom do Veľkých Krštenian. Už v dávnej minulosti sa stala obľúbeným miestom zastavenia sa i odpočinku okoloidúcich – či už návštevníkov susedných obcí alebo roľníkov idúcich na pole alebo z poľa.
     V minulosti sa v nedeľu po sviatku sv. Anny konávala ku kaplnke veľkolepá púť za sprievodu dychovej hudby a v r.2004 pri príležitosti 275. výročia prvej písomnej zmienky o kaplnke tu bola slúžená sv. omša. Žeby sa tá tohtoročná „minipúť“ stala - možno po 40 rokoch - návratom k tradícii?


 

Púť k sv. Anne

Pôť ku Kaplnke sv. Anny

Cestou od Kaplnky sv. Barbory
Autor: BE

Púť ku Kaplnke sv. Anny

Cestou ku kaplnke

Púť ku Kaplnke sv. Anny

Pred kaplnkou

Púť ku Kaplnke sv. Anny

 
 
Záverečné požehnanie

Záverečné požehnanie

Interiér Kaplnky sv. Anny

Interiér Kaplnky


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka