Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Púť veriacich na Kalvárii v Nitre

Na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie 15. augusta 2010 sa veriaci zo Skačian, Hradišťa a Návojoviec zúčastnili tradičnej púte v Nitre na Kalvárii, ktorú každoročne organizuje Spoločnosť Božieho Slova v Nitre.
Cesta autobusom bola veľkým dobrodružstvom. Všade okolo zúrila búrka a blesky na takmer nočnej oblohe vyzerali desivo. Našťastie po príchode do Nitry sa búrka utíšila a veriaci sa mohli presunúť na pútnické miesto.
Hlavným celebrantom sv. omše bol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, ktorý v homílii povzbudil veriacich k nasledovaniu Panny Márie na ceste poslušnosti ku Kristovi a k obetavej službe blížnym.
Zástupcovia našej farnosti sa aktívne zapájali do bohoslužby prinášaním obetných darov. V obetnom sprievode niesli košík čerstvých a pohár sušených dubákov nazbieraných v skačianskych lesoch.
Počas svätej omše sprevádzala katedrálny zbor EMERÁM dychová hudba z Hradišťa, v ktorej účinkujú aj mladí hudobníci zo Skačian. V piatok pred slávnosťou sa v kultúrnom dome v Hradišti stretli muzikanti s chrámovým zborom z Nitry a dirigentom Jozefom Halmom na generálke. Spoločne nacvičili piesne k sv. omši, ktoré skomponoval sám dirigent žijúci v Mníchove.
Po slávnostnej sv. omši nasledovala prehliadka Diecézneho múzea a Katedrály sv. Emeráma v Nitre, kde odznela v podaní všetkých pútnikov z našej farnosti pápežská hymna.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy i do samotnej slávnosti - zvlášť muzikantom a ich učiteľom a veriacim z Hradišťa za prípravu občerstvenia pre zbor a dychovú hudbu.
Napriek upršanému počasiu bolo putovanie do Nitry pre všetkých obohatením každodenného života a príjemným duchovným zážitkom.


 

Púť Nitra - Kalvária

Pohľad na Nitru


Autor: KK

sprievod
sprievod
bohoslužba

 
 
homília
dychová hudba
dychová hudba
účastníci púte

 
 
účastníci púte
účastníci púte
účastníci púte
nádvorie diecézneho múzea

 
 
diecezne múzeum - nádvorie
cesta do katedrály
Katedrála Sv. Emeráma v Nitre
kaplnka v katedrále a výklenky pre spevákov

 
 
kaplnka v katedrále a všetci účastníci púte

 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka