Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Rudolf Gombár

 

Rudolf Gombár     RUDOLF GOMBÁR  (1901 - 1971)

       Rudolf Gombár sa narodil 16. apríla 1901 v Skačanoch ako tretí zo štyroch súrodencov rodičom Kataríne a Jurajovi Gombárovcom. Dvaja súrodenci zomreli v detskom veku, mladší brat Karol neskôr žil v Skačanoch.
      Ako malý chlapec sa s rodičmi odsťahoval do Viedne a neskôr do obce Krnča, kde bol jeho otec vedúcim v tamojšej paličkovej továrni grófa Matuschku. Filiálka tejto továrne bola v Skačanoch.
     V Krnči navštevoval 4 ročníky ľudovej školy, potom 4 roky študoval na Gymnáziu v Prievidzi. V r. 1915 – 1919 študoval na Učiteľskom ústave v Ostrihome v Maďarsku, kde získal diplom. Keďže za Komúny v Maďarsku nadobudnuté diplomy tu neboli platné, bol zvolený za výpomocného učiteľa v Komjaticiach, kde pôsobil do 1. septembra 1921. Potom nastúpil na dvojročnú vojenskú základnú službu k hraničnému práporu č. 8 v Šahách. Po vojenčine absolvoval na učiteľskom ústave v Modre diferenciálnu nostrifikačnú skúšku a nadobudol diplom už platný v Československej republike.
       Na súkromnú žiadosť niektorých obyvateľov sa v r. 1924 prihlásil na vypísaný súbeh na obsadenie miesta učiteľa – organistu v Skačanoch, kde bol aj zvolený na jeden rok. Práca učiteľa bola namáhavá. Sťažoval ju najmä nedostatok učebných pomôcok a priestory, lebo sa vyučovalo v dvoch budovách, dva ročníky v jednej triede. Bolo obdobie, keď všetky triedy učil sám.
      V roku 1925 už dostal trvalé miesto učiteľa a organistu. V roku 1927 bol Biskupským úradom v Nitre menovaný za správcu Rímskokatolíckej ľudovej školy v Skačanoch. Neskôr sa stal riaditeľom štátnej školy.
      Funkciu riaditeľa školy vykonával až do roku 1958, kedy následkom vtedajšej politiky musel zo školstva odísť. Pracoval na Jednotnom roľníckom družstve v Skačanoch ako vedúci skladov až do roku 1971, kedy zomrel.
     V roku 1930 sa stal kronikárom obce. V kronike zachytil starú históriu Skačian. Viedol ju do roku 1969 s prestávkou v r. 1952 až 1964.
      S menom Rudolfa Gombára sa spájali viaceré aktivity v obci: úprava cintorína, okolia školy a kostola, výsadba okrasných stromov a gaštanovej aleje pred vchodom do cintorína. Zaslúžil sa o vznik spevokolu, ochotníckeho divadelného a tanečného súboru, ktorý sa už v 30-tych a 40-tych rokoch zúčastňoval národopisných a celonárodných dožinkových slávností v Topoľčanoch, v Nitre a v Bratislave. S ochotníkmi nacvičil 3 – 4 divadelné hry do roka.
      Snahy o povznesenie kultúry v Skačanoch podporovala aj jeho manželka Jozefína, rod. Mercellová, ktorá pôsobila ako učiteľka na tunajšej škole. V tomto duchu vychovávali aj svoje dcéry Elenu a Evu, ktoré boli dlhé roky činné v oblasti kultúry v Topoľčanoch.
      V 50-tych rokoch sa Rudolf Gombár v dôsledku prenasledovania odmlčal a odmlčal sa aj spevokol. Jeho činnosť obnovil v roku 1969. Nie však nadlho. 16. mája 1971 na oslavách 50. výročia založenia Komunistickej strany Československa vo veku 70 rokov náhle a nečakane zomrel. Odišiel človek, pre ktorého obec Skačany a ľudia v nej boli všetkým. Pochovaný je v Skačanoch.
      V r. 2001 si obyvatelia Skačian pripomenuli 100. výročie narodenia a 30. výročie jeho úmrtia. Súčasťou programu bola svätá omša, pietny akt na cintoríne a slávnostná akadémia. V kultúrnom programe vystúpili herci – ochotníci s úryvkami z divadelných hier, obnovený skačiansky spevokol, striedalo sa hovorené slovo s hrou na hudobné nástroje. Takýmto spôsobom si jeho rodáci pripomenuli, akým činnostiam sa venoval počas života. Tejto príležitosti bolo venované aj mimoriadne číslo Skačianskych novín.

 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka