Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Súčasnosť

Obec Skačany leží na výbežkoch Malej Fatry, v Hornonitrianskej kotline, na dolnom toku rieky Nitrice. Nadmorská výška v strede obce je 207 m n.m.
Súčasná obec má charakter vidieckeho sídla s funkciou bývania a prvovýroby. Územie je stredne urbanizované, obklopené poľnohospodárskou a lesnou krajinou.
Obec Skačany v zmysle územného členenia Slovenska administratívno-správne patrí do okresu Partizánske v Trenčianskom kraji. Má rozlohu 1538 ha.  K 31.12.2008 mala obec 1267 obyvateľov, z toho 626 mužov a 641 žien. 
V r. 2007 bolo v Skačanoch 361 obývaných domov. Pri poslednom sčítaní obyvateľov, domov a bytov v r. 2001 žilo v Skačanoch 99,61 % obyvateľstva slovenskej národnosti, 0,08 % rómskej a 0,08 % maďarskej. 97,76 % obyvateľov sa hlásilo k rímsko-katolíckemu náboženstvu.
V obci je snaha zachovávať ľudové zvyky a tradície. Návštevníkom sa vyplatí prísť do Skačian napr. na fašiangy – na pochovávanie basy, na Kvetnú nedeľu, keď sa vynáša Morena alebo na stavanie mája.
Zo vzácnych zákonom chránených rastlín sa tu vyskytuje vstavač vojenský - trvalá orchidea, ktorá kvitne v apríli až v júni bežne na ružovo, ale tu sa nachádzajú aj bielokvitnúce rastliny, ktoré sú veľmi vzácne.
Cez obec prechádza cyklotrasa Bojnický cyklookruh, ktorý spája susedné obce Hradište a Veľké Kršteňany. V okolí sa nachádzajú kúpele Malé Bielice, kúpalisko Dúha v Partizánskom – 7 km od obce, kúpalisko v Chalmovej. V Brodzanoch sa nachádza renesančný kaštieľ zo 17. storočia, v ktorom je inštalované Literárne múzeum A.S.Puškina.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka