Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Telovýchovná jednota

História športu v Skačanoch

Počiatky organizovaného športu v Skačanoch sa viažu k tridsiatym rokom minulého storočia. V tomto období bol najobľúbenejším športom futbal. Pri zrode futbalu stáli vtedajší študenti: Jozef Ďuriš, Cyril Ďuriš, Anton Kližan, Štefan Struhár, Štefan Štefkovič, Jozef Kosáč a ďalší.
Základy športu v Skačanoch položil učiteľ Emil Semerád v roku 1933. Nacvičoval rôzne hry, žiakov učil základom športu a najmä futbalu. Vzniklo futbalové ihrisko na hlavnom námestí – v Priečelí, medzi Trojicou a bývalou kováčňou, kde teraz stojí kultúrny dom. Keď si chlapci chceli kúpiť prvú futbalovú loptu, museli najskôr naoberať a predať lipový kvet. Aj prvé dresy si kúpili za vlastné peniaze. Chrániče si nahrádzali starými písankami a kopačky bagančami. Na zápasy chodili na vozoch /drabinákoch/ alebo pešo. Domáce ihrisko sa muselo pred každým zápasom upravovať, kopali a zrovnávali sa koľaje po vozoch a iných dopravných prostriedkoch.
V roku 1946 sa vyskytla možnosť vytvoriť nové futbalové ihrisko na dnešnej Partizánskej ulici. Pozemok pre terajšie ihrisko bol pridelený v roku 1955. To už v obci fungovala Telovýchovná jednota Skačany, ktorá bola založená v roku 1951. Jej prvým predsedom bol Jozef Hudec.
Vo funkcii ďalších predsedov sa vystriedali: Milan Beduš, Marek Zuzula, Jozef Hudec, Jozef Junas, Jozef Beňačka, Stanislav Horniak, Ing. Jozef Zuzula, Ladislav Bánovský.
V minulosti okrem futbalového klubu pracoval stolnotenisový oddiel pod vedením Pavla Habalu.
Ladislav Bánovský organizoval pohybové cvičenia mužov formou loptových hier, najmä nohejbalu v školskej telocvični.
Rozvoj rekreačnej telesnej výchovy bol zaznamenaný začiatkom 90. rokov formou aerobiku žien pod vedením učiteľky Dariny Rehákovej.


Súčasnosť     

V súčasnosti obec reprezentuje Futbalový klub. Funkciu prezidenta futbalového klubu podľa nových stanov vykonáva Martin Kližan.
V klube aktívne pôsobia štyri mužstvá:
- dospelí („Á-čko“) - pôsobia v majstrovstve oblasti Prievidza - Bánovce nad Bebravou - Partizánske
- dorast - pôsobí v majstrovstve oblasti Prievidza - Bánovce nad Bebravou - Partizánske
- žiaci - pôsobia v III. triede oblasti Partizánske
- starí páni - rekreačne zohrávajú stretnutia s mužstvami okolitých obcí.
Všetky mužstvá vykonávajú svoju činnosť na futbalovom štadióne v Skačanoch, majiteľom ktorého je obec Skačany. Každé mužstvo má vlastnú kabínu so spoločným sociálnym zariadením. Hlavným sponzorom futbalového klubu je obec Skačany.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka