Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

vdp. Ján Gahér

J. Gahér               Vdp. Ján Gahér *1910  +1991

Ján Gahér sa narodil 6. júna 1910 v Skačanoch rodičom Štefanovi a Anne rod. Dvončovej ako najmladší z piatich detí. Jeho starší bratia Ondrej a Pavol ostali v rodnej obci pracovať v poľnohospodárstve, Štefan vyštudoval teológiu a bol vysvätený za kňaza, sestra Anna zomrela v mladom veku.
Najmladší Ján pokračoval v šľapajach svojho brata Štefana. Po skončení strednej školy odišiel do Nitrianskeho kňazského seminára. Po ukončení štúdia teológie bol 18. júna 1933 vysvätený. Na svoje prvé kaplánske miesto nastúpil do Turzovky a potom do Rakovej.
V roku 1936 bol ustanovený za administrátora farnosti Stará Bystrica. Svojím miestom nebol v prvých chvíľach veľmi nadšený. A keď ho privítala stará, neútulná a tmavá budova fary, rozhodol sa požiadať o zmenu menovacieho dekrétu. Išiel na Biskupský úrad do Nitry s prosbou, aby mu pán biskup Dr. Karol Kmeťko pridelil inú farnosť. Biskup pozorne vypočul jeho žiadosť a s plnou vážnosťou a rozhodnosťou povedal: „Ja ťa posielam do Starej Bystrice. Tam budeš pásť svoje ovce a starať sa, aby si ani jednu nestratil.“ Ján Gahér sa podrobil rozhodnutiu svojho biskupa, ktorému sľuboval poslušnosť, a vrátil sa do Starej Bystrice. Vtedy 26-ročný netušil, že práve tu strávi celý svoj život.
Po príchode do svojej novej farnosti sa začal venovať predovšetkým duchovnej službe veriacim, ale uvedomoval si aj materiálne nedostatky farnosti. Budova fary bola natoľko nevyhovujúca, že sa rozhodol postaviť novú. V roku 1940 bola hotová a v tom istom roku sa Ján Gahér zaslúžil o pokrytie veže kostola plechom.
Začiatky kňazskej činnosti Jána Gahéra v Starej Bystrici boli poznačené udalosťami druhej svetovej vojny. Časť dediny počas nej vyhorela. Keď utíchli zbrane a vojna skončila, desiatky rodín sa rozhodli odísť. Tí, čo zostali, začali stavať nové domy. Pán farár Gahér vtedy ako pastier liečil zranené ľudské srdcia. Mnohým občanom poskytol ubytovanie na fare. Ale aj on sa musel pustiť do odstraňovania následkov vojny. Povojnová oprava kostola skončila až v r. 1957, v 60. rokoch bola obnovená maľovka a podlaha.
Pri príležitosti svojich 60. narodenín bol vdp. Ján Gahér poctený titulom čestného dekana.
S rokmi ubúdalo pánu dekanovi síl. Pre nedostatok kňazov zostal na pastoračnú činnosť vo farnosti sám. Vyčerpávajúca práca ešte viac podlomila jeho zdravie a pomaly ho privádzala na myšlienku odísť na zaslúžený odpočinok. Ale keď sa zdanlivo jeho zdravotný stav zlepšil, rozhodol sa ešte zostať.
Chvíľa rozlúčenia prišla na jeseň 1989. Nebolo to ľahké. Veď po 53 rokoch mu každý chodník, každý strom i kameň pripomínali chvíle strávené v tejto kysuckej obci. Starobystričania sa so svojím duchovným pastierom so slzami v očiach rozlúčili pri slávnostnej sv. omši.
Pán dekan sa rozhodol vrátiť do svojho rodiska, do Skačian. Nepobudol tu však dlho. Jeho zdravotný stav sa zhoršoval, a tak posledné roky života strávil v Charitnom domove v Pezinku, kde 6.septembra 1991odovzdal svoju dušu Večnému Sudcovi, ktorému slúžil celý svoj bohatý a plodný život.
Medzi svojimi farníkmi bol obľúbený. Na sviatok Narodenia Panny Márie 8. septembra 1991 ho na jeho poslednej ceste prišli do Skačian vyprevadiť na dvoch autobusoch. Všetci ho dobre poznali a on poznal ich. Každého vítal vždy krstným menom. Za dlhé roky svojej pastoračnej služby poznal pomery v rodinách, prežil so svojimi veriacimi čas tichý i čas búrok. Duch jeho osobnosti sa nezmazateľne vpísal do mnohých sŕdc, spomienka na jeho tvár im stále pripomína ich starostlivého kňaza. V roku 2005 pri príležitosti dobudovania Rínku sv. Michala Archanjela obec Stará Bystrica mu udelila Ocenenie za celoživotný prínos pre duchovný rozvoj obce - in memoriam.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka