Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Skačany - okres PartizánskeHľadať
 
 

Viktor Ištván

Viktor Ištván

- nar. 29.8.1939 v Skačanoch
- ľudový rozprávač
- spevák a herec ochotníckeho divadla

Známy ochotnícky herec, humorista – zabávač, ľudový rozprávač, starejší na svadbách, spevák náboženských piesní pri cirkevných obradoch a slávnostiach.
V ochotníckom divadle pôsobí od detstva. Svoje prvé divadelné úlohy začal stvárňovať pod vedením bývalého riaditeľa ľudovej školy a výnimočného kultúrneho pracovníka Rudolfa Gombára, ktorý vychoval celé generácie amatérskych hercov v Skačanoch. Debutoval ako 12-ročný rolou Peterka v hre Ferka Urbánka Mikuľovo posledné „alleluja“.
Viktor Ištván je univerzálny herec dedinského divadelného súboru, ktorý si však udržiava svoju individualitu. Blízka mu je hlavne ľudová forma zábavy. V žánrovo rozmanitom repertoári inklinuje najmä ku komickým a veseloherným postavám blízkym jeho hereckému prejavu. Počas svojej hereckej kariéry stvárnil množstvo divadelných postáv.
Výrazný komický talent s osobitným hereckým temperamentom a sklonom k slovnému i situačnému vtipu a humoru uplatňuje aj ako ľudový rozprávač. Celý svoj život prežil v rodnej obci. Je vnímavým a citlivým pozorovateľom života v dedine, životných príbehov jednoduchých ľudí, čo ovplyvňuje jeho tvorbu v rozprávačskom umení. V postave ľudového rozprávača podáva zábavné historky z vlastného života i zo života dedinského ľudu. V samostatných autorských vystúpeniach jeho hovorené slovo v typickom skačianskom dialekte s nadhľadom a jemnou iróniou približuje život v rodisku a pranieruje negatívne ľudské vlastnosti, návyky a povahové črty jeho obyvateľov.
Vyniká improvizačným majstrovstvom. V jeho vystúpeniach nechýba ani sebairónia (príbehy „o prvom rande pri sv. Anne“, „ako ma mama vozila na kočiari po Priečelí“, „o krstnom apinkovi Bitareje“) či žartovný pohľad na jednotlivé životné udalosti i na dobové skačianske postavy a postavičky („o Jojinkovi a Aťke“, „o Mare Lojzovej“, „o našich cigáňoch Mare a Janovi“, „o Tonovi Honzovi“, „o Ile“, „o družstevníkoch“, „o muzikantoch“, „o rehabilitáciách“). Väčšina príbehov má reálny základ. Svoje autorské vystúpenia si zásadne nepíše.
Od r. 2000 pravidelne a úspešne reprezentuje obec v celoslovenskej súťaži Rozprávačské Lodno.
V širokom okolí sa stal známym predovšetkým v postave starejšieho na svadbách (pytača). Známy pytač „Viktorko zo Skačian“ bol od r. 1972 svadobným ceremoniárom na 663 svadbách. Od roku 1985 ako spevák odprevádza zosnulých na pohreboch. Je známy aj ako spevák pašií, „farár“ pri pochovávaní basy, športový komentátor domácich futbalových zápasov.
Vystupuje ako spevák ľudových piesní a tanečník v spevácko-tanečno-dramatickom súbore seniorov
Cibuliar.
Viktor Ištván je všestranný ľudový umelec so vzácnym darom od Boha – darom reči a schopnosťou rozdávať ľuďom smiech a zábavu. Neodmysliteľná postava dedinského kultúrneho života patrí do zlatého fondu nositeľov miestnej ľudovej kultúry.
Za všetky tieto jeho aktivity mu pri príležitosti jeho 70. narodenín Obec Skačany udelila Cenu obce za prínos pre rozvoj kultúry v obci a šírenie jej dobrého mena.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka